Ако една от целите ви е да получите богата реколта от домати, тогава обърнете специално внимание на няколко интересни сорта. Тези сортове се характеризират с дълъг период на плододаване. Освен това тези сортове са сред най-високодобивните - те дават богата реколта. Съчетание на дълго плододаване и богата реколта е причината те да са предпочитани от градинарите с опит. Това са сортовете "Баща", "Монголско джудже", "Корнабел".
Сортовете домати с най-дълго плододаване
Сорт "Баща" - при отглеждане в оранжерия този сорт дава до 17 килограма от квадратен метър. Доматените храсти от този сорт дават плодове много дълго време: до замръзване. Прибраните плодове са идеални за прясна консумация. Можете да направите сок или доматено пюре от плодовете на този продукт - крайният продукт ще е с превъзходни вкусови качества.
Какво се случва, ако използвате пепел за торене на домати?
Сорт "Монголско джудже" - от един храст можете да съберете до 10 килограма плодове. Доматите от този сорт могат да се консумират пресни. Подходящи са и за консервиране.
Сорт "Корнабел" - този сорт, създаден от специалисти от Франция, се отличава с много висок добив: до 19,2 кг на квадратен метър. Реколтата може да се събира до настъпването на студения период. Но има недостатък: доматите от този сорт се консумират най-добре само пресни. Те не са напълно подходящи за консервиране и приготвяне на сок.
Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март
Други съвети за богата реколта от домати
Доматените семена трябва да се накиснат за 25 минути в 1% разтвор на калиев перманганат. Изхвърлете всички екземпляри, които изплуват на повърхността, и изплакнете всички, които потънат на дъното с чиста вода.
Вземете марля, сгънете я на няколко слоя, поставете я в контейнер, поставете семената на разстояние 2 см едно от друго, покрийте с марля отгоре, така че семената да се виждат. С помощта на спрей бутилка навлажнете марлята със семена с топла вода. Марлята трябва да е влажна, но семките да не плуват в нея.
Експерт: Това е най-лесният начин за засаждане на разсад на домати и пипер
Покрийте съда с капак и го поставете на тъмно място с температура 22-27°C за 4-5 дни. Периодично проверявайте семената, за да сте сигурни, че са покълнали.
Размерът на контейнерите също е много важен. Ако е необходимо да се получи от растението не само една вегетативна маса, но и самите домати, тогава най-подходящият обем на субстрата за едно растение трябва да бъде приблизително 10 литра. Най-подходящата форма на съда, в който се отглеждат растенията, е цилиндър или конус. Известно е също, че кореновата система на растенията не може напълно да заеме пространството на съд с правоъгълна или квадратна форма, за разлика от кръглите форми.
Доматите обичат светлината. Осветлението често се пренебрегва при отглеждането на домати, но това не променя факта, че то е било и остава един от най-важните фактори, влияещи върху отглеждането на зеленчука: направете правилния избор и ще ви бъде гарантирана голяма и висококачествена реколта.
Каква е най-добрата почва за разсад домати?
За пълния растеж и развитие на доматите са необходими 15 хранителни вещества: въглерод, кислород, водород, фосфор, сяра, калий, азот, магнезий, бром, желязо, калций, хлор, манган, мед, молибден. Всички тези вещества трябва да присъстват в хранителния разтвор в определени пропорции, ако те са нарушени, можете да „загубите“ доматите още на първите етапи на отглеждане.
Доматите са доста издръжливи растения, което означава, че могат да оцелеят при широк диапазон от температури. Като цяло, температурите от 18 до 25 градуса се считат за оптимални за отглеждането им. Доматите могат да оцелеят в сравнително широк диапазон от температури за кратки периоди от време, така че ако нещо се случи и температурата се колебае за известно време, това няма да е толкова лошо за вашия разсад. Но доматите са топлолюбиви растения, така че е по-добре температурата да е малко по-висока от препоръчителната, отколкото малко по-ниска. Сланата може бързо да унищожи цялата реколта.
Тези сортове домати са най-месести и сладки