За да не се окаже напразни грижите за доматите в текущия сезон, трябва да заложите на правилно поливане и подхранване на храстите, както и на премахвате издънките и листата през август. Понякога се налага и отстраняване на четките, натоварени с плодове, които могат се счупват под собствената си тежест.
В допълнение към биологичните продукти, народните средства също могат да се използват както за лечение на бактериални и гъбични заболявания, така и за увеличаване на плододаването на доматените насаждения. В случая на помощ идват 2 разтвора, приготвени от куркума, черен пипер и чесън. Тези 3 подправки оказват положителен ефект не само по отношение предпазване на насажденията от заболявания, но и удължаване на тяхното плододаване.
Чесън и куркума за удължаване на плододаването на доматите
Инфузия от куркума - за нейното приготвяне ще са ви необходими 10 гр от подправката на прах и 2 гр смлян черен пипер. Те се заливат с 200 мл водка, оставете за поне един ден. Разредете 50 ml от инфузията в 5 литра дестилирана вода. Напръскайте храстите с получения разтвор.
Йод за богата реколта от домати: Топ 4 на най-добрите рецепти
Инфузия от чесън - 150 гр нарязан чесън се залива с 9 литра вода, оставя се за един ден. Прецедете течността преди пръскане.
Не по-малко ефективни в случая е настойката с люспи от лук, както и тази със суроватка.
За приготвянето на първата течност ще са ви необходими 200 гр лучени люспи, които се заливат с 1 литър топла вода, настояват се за един ден. Прецедете получената инфузия, добавете 9 литра вода.
Суроватъчен разтвор - прецедете 1 литър непастьоризирана суроватка, добавете 4 литра дестилирана вода и 15 капки йод (йодът ускорява узряването на плодовете).
По време на обработката трябва да се обърне специално внимание на долната страна на листата, напръскайте почвата, както и мулча. Народните средства или биологичните средства трябва да се използват доста често, приблизително на всеки 10 дни.
Не трябва да използвате микробиологични препарати заедно с всякакви инфузии, които могат да потиснат полезните бактерии. Например, ако сте третирали доматените насаждения с препарат на базата на сенна бацила, а след това с инфузия от чесън, тогава трябва да се има предвид, че фитонцидите на чесъна имат пагубен ефект не само върху патогенните микроорганизми, но и върху сенната бацила, както и триходермия.
Също така е важно издънките да се отстраняват през целия сезон, особено за индетерминантни и полудетерминантни сортове, които имат способността да се разклоняват силно. Голям брой издънки инхибира узряването на плодовете и удебелява храста, пречи на вентилацията, което може да доведе до развитие на различни заболявания. Дори ако през юни са се образували храсти в две или три стъбла, от втория ред започват да растат на странични издънки, които също трябва да бъдат отстранени своевременно.
Прищипване - това също е важна процедура за удължаване на плододаването на доматените насаждения. Тя включва премахване на върховете на плододаващи леторасти - ограничава растежа на растението. Това ускорява образуването и узряването на завързалите се плодове. През август прищипете главните и страничните издънки на високите доматените храсти, оставяйки два листа над горната четка.
Още: Прищипване на доматите през август - ето как се прави