"Пас към миналото": Как България прокълна Мексико за 24 години (ВИДЕО)

22 юли 2024, 19:00 часа • 1712 прочитания

"Пас към миналото" е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.

5 юли 1994 година. „Джайънт Стейдиъм“, Ню Йорк. Стадион, изпълнен почти само с мексиканци. 8 години след загубата на Мондиал 86 България излиза да вземе своя реванш срещу "ацтеките". Освен че го прави по превъзходен начин, Пеневата чета дава началото на "българското проклятие", което 24 години дебна над Мексико.

България изхвърли Мексико и даде старт на 24-годишно проклятие

В 1/8-финален двубой от Световното в САЩ Христо Стоичков се възползва от хубаво подаване на Ивайло Йорданов и откри резултата рано-рано, пронизвайки Хорхе Кампос. В 18-ата минута главният съдия Джамал Ал Шариф отсъди дузпа и Аспе изравни от бялата точка – 1:1. В началото на второто полувреме реферът изгони българския защитник Емил Кременлив. По-късно обаче нямаше как да не покаже червен картон и на мексиканеца Постиго.

ОЩЕ: Герой от Пеневата чета: Шведски журналисти не вярваха, че имам медал от САЩ 94 (ВИДЕО)

До края на редовното време и продълженията България и Мексико не си вкараха гол. Стигна се до дузпи. При 11-метровите наказателни удари "този невероятен, този фантастичен Боби Михайлов" демонстрира своята класа, а „трикольорите“ продължиха „лудото американско лято“.

"Ацтеките" не успяват да счупят проклятието

В този ден за Мексико започна „Проклятието на петия мач“. От Мондиал 94 до Мондиал 2018 (вкл.) отборът винаги играе на световни първенства и винаги стига само до осминафинал – четвъртия двубой от турнира. През 1998 година осминафиналът беше срещу Германия. Луис „Матадора” Ернандес даде преднина на Мексико. Четвърт час преди края нелепа грешка позволи на Юрген Клинсман да изравни, а после гол на Оливер Бирхоф прати Бундестима напред.

ОЩЕ: ВИДЕО: Прегръдката, за която говори цяла България – Стоичков и Михайлов се помириха

Петият мач е недостижим

Проклятието продължи през 2002 година. Съперник на "ацтеките" беше САЩ. Американците стигнаха до победа с 2:0 с попадения на Брайън Макбрайд и Лендън Донован. На Мондиал 2006 статуквото се съхрани. В шестата минута Рафа Маркес даде преднина на „ацтеките”. Малко по-късно фал на Ернан Креспо рикошира в Харед Борхети – 1:1. В продълженията Макси Родригес реализира за "албиселесте".

Мексико стара

Най-болезнената загуба дойде през 2010 година

През 2010 "гаучосите" пак препънаха Мексико в същата фаза с 3:1. На Мондиал-а в Бразилия може би болеше най-много. До 88-ата минута Мексико водеше с 1:0 на Нидерландия, когато Уесли Снайдер възстанови паритета. В четвъртата минута от добавеното време Хунтелаар се разписа от дузпа за 2:1.

ОЩЕ: "Пас към миналото": Андреа Бочели - да си влюбен в играта, погубила зрението ти

Как се развали "българското проклятие" над Мексико?

Познайте какво се случи през 2018! На 1/8-финалите "ацтеките" се изправиха срещу Бразилия. Роберто Фирмино и Неймар донесоха победата за "селесао" с 2:0. На последното Световно в Катар проклятието след 24 години най-накрая се развали, но по злополучен начин.

Мексико и Полша финишираха с по 4 точки в група C. Само заради едно допуснато попадение повече северноамериканците завършиха на трето място и напуснаха надпреварата. През 2026 година Мексико е един от домакините на Световното, което обаче ще се проведе по нов регламент. Прословутият пети мач за "ацтеките" ще е по-лесно достижим, но кой знае - проклятието може да не е изгубило силата си.

Автор: Джем Юмеров

ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА "ПАС КЪМ МИНАЛОТО": Австрия никога не е преминавала 1/8-финал на eвропейско (ВИДЕО)

*Очаквайте статии от рубриката "Пас към миналото" всеки понеделник от 07:00 часа в Actualno Sport

Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!