Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България се обяви срещу промени в данъчните закони, готвени от финансовото министерство. Това става ясно от позиция асоциацията, изпратена до медиите.
Още: Въпреки мерките на БНБ: Жилищните кредити нарастват с над 26 процента
Още: НОИ обяви кога ще се изплащат обезщетенията за майчинство
Най-силното недоволство на ресторантьорите е срещу идеята на министъра да се даде възможност на клиентите на заведенията да не плащат сметката си, ако не получат касова бележка. Мярката може да се окаже и противоконституционна, а браншът я определи като "безумна".
"Предложението е дискриминационно, тъй като важи само за нашия сектор, но не и за други, които работят със задължението да издават касов бон. Предложението е предпоставка за сериозни конфликти между предприемачи и потребители, тъй като няма ясна обосновка как се доказва неиздаването на касова бележка и какво се случва, ако клиентът си тръгне, преди изобщо да му е донесена сметката", аргументират се ресторантьорите.
Според тях мярката показва пълната несъстоятелност на държавата да извършва вменените ѝ в закона дейности, като ги прехвърля на клиентите.
Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото
Още: Българите са против ново задлъжняване и високи дефицити
"Цитира се, че това се прави по примера на Гърция, но няма приложени калкулации до какви завишения в приходната част в бюджета е довела тази мярка и какви нива на изсветляване на сивия сектор са постигнати след въвеждането? А всеки, който е ходил в Гърция, знае, че сметката и до ден днешен му се дава на хвърчащо листче", пише в позицията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според ресторантьорите мярката нарушава равноправието между всички участници в икономиката на държавата - дружествата, служителите, клиентите и отделните браншове. Тя налага задължения и лишава отделни обществени групи от правото на равнопоставеност, заложено в конституцията и е в разрез със законодателството на Европейският съюз и Хартата на основните права в съюза. Още: Тристранката не постигна пълно съгласие за бюджета
Ресторантьорите недоволстват и срещу друга идея на финансовия министър Асен Василев. Той предлага плащането на заплатите от работодатели с 50 и повече наети лица, както и от фирмите, извършващи ресторантьорски и кетъринг услуги, да става само чрез превод или по платежна сметка, тоест най-общо казано – по банков път. Същото важи и за изплащането на дивиденти в корпоративното облагане, независимо от техния размер. Целта е да се предотврати укриването на данъци и осигуровки.
Според бранша това няма да доведе до по-висока събираемост на данъци, а ще го натовари административно и финансово и ще облагодетелства банките, които ще получават милиони под формата на множество такси.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Министерството на финансите обаче се аргументира, че мярката ще изсветли заплащането в сектора и е в полза на работниците, които ще могат да следят точното и навременно изпълнение на задълженията на работодателите към тях по отношение на плащането на заплатата в уговорения срок и размер. Ведомството очаква това да ограничи плащанията "под масата".
Секторът обаче е против и тази идея. "Тази мярка също е дискриминационна, защото за останалите бизнеси важи само за фирми, които са с повече от 50 служители", обосновават се още от бранша.
"При така направените предложения ясно се вижда, че държавата в лицето на МФ иска да направи банковата система най-големия администратор на данни и да включи в нея служители и суми, които към днешна дата не са нейни клиенти. Остава неясен въпросът - до какво завишение в приходната част на държавния бюджет ще доведат тези мерки? Ясно се виждат планирани повишения в приходната част на банковата система и повишения в разходната част за бизнеса, но не и какво получава държавата! Ако не ставаше дума за лобизъм в полза на банките, а за защита на държавния интерес, то би следвало да се предвидят намаление или премахване на таксите по трансакции и обслужване на сметки", пише в позицията. Още: Василев: Най-бедните пенсионери ще получат добавки до линията на бедност
Според бранша предприемачите в кафе-клубната, барова и ресторантьорска индустрия са загубили над 30 000 служители в пандемията от Covid-19. "Задължението да се плаща само по банка ще отблъсне допълнително хората да работят в сектора, когато това се поставя като изискване само за тях. Най-потърпевши ще бъдат курортите и сезонните обекти", твърдят те.