Проектът на Закон за несъстоятелност на физическите лица, по-популярен като Закон за личния фалит бе приет с 19 гласа "за", без нито един "против" и "въздържал се" на първо четене в комисията по правни въпроси в парламента.
Още: Президентът на КНСБ: Удължителният закон за бюджета не решава проблемите на хората
Още: Еврото остава близо до невиждани от години стойности спрямо долара
Ще има ли България най-накрая Закон за личния фалит - кабинетът го одобри, на ход е НС
Законопроектът е в изпълнение на ангажиментите на България по Националния план за възстановяване и устойчивост. Сега действащото законодателство не допуска физически лица, които са в неплатежоспособност, да бъдат обявени в несъстоятелност.
Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори.
В производството са осигурени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника чрез определяне на издръжка от поне една минимална работна заплата, както и определена несеквестируемост на имуществото му. В производството се заплащат само прости такси, а останалите разноски са дължими в предвидени от закона случаи.
Още: Депутатите засега закърпиха положението до приемането на бюджета за 2025 г.
Още: Франция е заплашена от ново понижение на кредитния рейтинг
Уредена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на 3-годишен срок от одобряване на плана за погасяване или описа на имуществото му, ако той е заплатил разноските и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Не мина предложението на БСП за нулево ДДС на хляба
Още: Рисковете за финансовата стабилност и ПВУ: Финансовият министър каза, че вината не е в бюджета