Доларът остава основната резервна валута в света и нито еврото, нито страните от групата БРИКС успяват да намалят световната зависимост от него. Това сочи ново изследване на Центъра за геоикономика към Атлантическия съвет, предаде Ройтерс.
Още: Любомир Дацов: Трябва ни чудо за влизане в Еврозоната през 2026 г.
Още: Парите могат да свършат през април: Кузман Илиев за “бомбите“ в бюджета
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 25 юни /валутен калкулатор/
Доларът продължава да доминира в чуждестранните резерви, търговското фактуриране и валутните трансакции в световен мащаб, като ролята му на основна световна резервна валута е сигурна в краткосрочен и средносрочен план, според проучването.
Ролята на долара дори се засилва
Доминиращата роля на щатския долар се засили напоследък предвид силната икономика на САЩ, по-строгата парична политика и засилените геополитически рискове, въпреки че икономическата фрагментация засилва стремежа на страните от БРИКС да се насочат към други международни и резервни валути.
Още: Във Франция се надяват да има приет бюджет през февруари
Още: Обрат с еврото: Премина психологическа граница спрямо долара
Според доклада на Атлантическия съвет западните санкции срещу Русия, наложени заради инвазията на Москва в Украйна, са ускорили усилията на страните от БРИКС да разработят собствен валутен съюз, но те не са успели да постигнат напредък в дедоларизацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бивш зам.-министър за бюджета: Дефицитът се изкривява, еврозоната е мираж
Още: Турция отчита седми пореден спад на инфлацията през декември
БРИКС обединява Бразилия, Русия, Индия, Китай, Република Южна Африка, Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства.
Преговорите за платежна система в организацията, са все още в начални етапи, но двустранни и многостранни споразумения в рамките на групата биха могли постепенно да сформират основата на платформа за валутен обмен. Тези споразумения обаче не е лесно да бъдат прехвърлени в по-голям мащаб, тъй като се договарят индивидуално, се посочва в проучването.
Китай активно подкрепя ликвидността на своята валута чрез суапови линии с търговските си партньори, но делът на юана в световните валутни резерви е намалял до 2,3 на сто спрямо максимума от 2,8 на сто през 2022 година.
Още: Рублата с нов срив: Отбеляза тригодишно дъно спрямо долара
Още: Европейските борси тръгнаха надолу в началото на 2025 г.
Вероятно това се дължи на притесненията около китайската икономика, позицията на Пекин относно войната между Русия и Украйна и страховете от китайска инвазия в Тайван, заради които юанът се възприема като геополитически рискова резервна валута, уточнява докладът.
Еврото, навремето считано за конкурент на долара в международните търговски отношения, също отслабва позициите си като алтернативна валута. Инвеститорите, стремящи се да намалят рисковете, на които са изложени активите им, вместо това се насочват към долара.
Още: Неочакван обрат в курса на еврото, вече е на нива, невиждани от месеци