Парламентарната икономическа комисия не прие на първо четене законопроектите за изменение и допълнение на редица данъчни закони - за данък върху добавената стойност, за акцизите и данъчните складове, за данъците върху доходите на физическите лица, за корпоративното подоходно облагане и за местните данъци и такси, внесени от Министерския съвет на 7 ноември.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Водещата Комисия по бюджет и финанси също ги отхвърли в средата на месеца.
Още: Бюджетна комисия отхвърли всички данъчни промени на Асен Василев
Законопроектите бяха представени от директора на Дирекция "Данъчна политика" в Министерството на финансите Людмила Петкова.
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
Какво предвиждат законите?
Те обхващат широк спектър от промени: увеличение на корпоративния данък за част от големия бизнес в страна от 10 на сто на 15 на сто, предложенията размерът на данъка върху недвижимите имоти да може да се диференцира по населени места, по зони в тях или по вид на имотите в границите, определени в закона и актуализиране на базисната данъчна стойност за определяне на данъчната оценка на сгради на две години и други.
"Асен Василев ще ни прецака": ГЕРБ клати сглобката заради данъците (ВИДЕО)
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
За дерогацията
Депутатите от комисията гласуваха още дерогацията за преработването на руски петрол в "Лукойл Нефтохим Бургас" да падне между 1 и 15 март 2024 г. Това беше прието с 11 гласа "за" и 4 "против".
Промените в закона за контрол на ограничителните мерки срещу Русия, бяха внесени от Кирил Петков и група народни представители.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента