Турската централна банка предприе изненадващ ход по отношение на основния си лихвен процент, като го повиши с 5 процентни пункта до 50%. Това решение е счетено от нея като оправдано от нивото на инфлацията, което е над очакванията и достига близо 70% на годишна основа, предава Франс прес.
„В отговор на влошаването на перспективите за инфлацията Комитетът (по паричната политика) реши да повиши основния лихвен процент“, гласи прессъобщение на банката.
През февруари инфлацията в Турция достигна най-високо ниво от 15 месеца насам от 67,1%, спрямо 64,9% през януари според официалните данни.
ОЩЕ: Промяна в ръководството на турската централна банка
Официалните данни обаче се оспорват от независими икономисти от Групата за анализ на инфлацията (ENAG), според които ръстът на потребителските цени е 122% на годишна база.
Снимка: iStock
Днешното решението е в съответствие и с рязкото обезценяване на турската лира, която продължава да бележи все по-ниски рекордни нива спрямо щатския долар.
След днешното изненадващо повишаване на лихвите турската валута поскъпва предпазливо с 0,33% обратно под 32 лири за един щатски долара, отстъпвайки от поредното историческо дъно около 32,50 турски лири, достигнато на 19 март.
ОЩЕ: Турция вдигна основната лихва до 40%
Централната банка на Турция очаква инфлационният натиск да се запази, преди да започне тенденция на дезинфлация през втората половина на годината.
След преизбирането на президента Реджеп Тайип Ердоган през май миналата година новият екип начело на централната банка повиши основната лихва с 8,5 пункта до 45% в опит да обуздае инфлацията. Турската централна банка обаче запази водещата си лихва на ниво 45% в края на февруари, прекъсвайки цикъла на затягане на паричната политика.