До края на септември 2024 г. ще се извърши анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, чрез който ще се идентифицират проблемите и ще се предложат конкретни мерки за подобряването ѝ. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов, цитиран от пресцентъра на ведомството.
Още: Двойно увеличение на бюджетния дефицит за месец - предварителни данни
Още: Ще предизвикат ли рецесия: Кристалина Георгиева обясни за митата на Тръмп
Анализът е започнал
Работата по изготвянето на анализа вече е стартирала и в нея са ангажирани експерти от Министерството на труда и социалната политика (МТСП), Министерството на финансите и Националния осигурителен институт, както и представители на социалните партньори“, обясни министър Иванов. Той беше категоричен, че тристълбовият модел на пенсионното осигуряване ще се запази.
Още: Решено: Увеличават пенсиите с 11% от юли
Министърът проведе работна срещна с Мария Луиза Кабрал – директор на дирекция „Условия на труд и социален диалог” от Главна дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване” на Европейската комисия.
Още: Еврото с необикновен ход спрямо долара
Още: Великденска добавка за пенсионери в Кипър: Десет пъти по-висока от България
Акцент в разговора бяха демографските тенденции, които оказват негативно влияние върху пенсионните системи не само у нас, но и във всички страни – членки на ЕС, тъй като хората, внасящи осигурителни вноски, стават все по-малко. От друга страна, периодът на получаване на пенсия става по-продължителен, а броят на пенсионерите – все по-голям.
Още: БНБ съобщи колко достигна външният дълг на България
Още: Златото започна седмицата с нова рекордна цена
Двамата обсъдиха и основни политики в социалната сфера като системата на задължителното пенсионно осигуряване, Директивата относно адекватните минимални работни заплати в ЕС, реформата в областта на социалните услуги и Националната карта на социалните услуги, както и демографската политика.
Като една от най-големите реформи в областта на социалната сфера министър Иванов отбеляза въведеното планиране на национално ниво на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет, чрез разработване на Национална карта на социалните услуги. „По този начин държавата е поела ангажимент да създаде пълна мрежа от социални услуги в цялата страна и осигуряването на равен достъп до тях“, обясни той.
Още: Еврото се държи странно спрямо долара
Още: Финансовият министър съобщи решението за великденските добавки на пенсионерите
Още: Над 20 000 души вече получават втора пенсия
Министър Иванов увери Мария Луиза Кабрал, че с активен социален диалог и намиране на балансирани решения държавата ще успее да подготви необходимите нормативни промени, за да бъде транспонирана в срок Директивата относно адекватните минимални работни заплати в ЕС в българското законодателство