Министерството на финансите готви обединяването на Национална агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници" заради бъдещото пълноправно членство на България в Шенгенското пространство. Това обяви финансовият министър Асен Василев на 20 февруари, след като по-рано през деня стана ясна новината.
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
Още: НАП с уточнение за таксите, които хазартните оператори дължат
Реорганизация на митниците
"Защото имаме изключително удобен момент", отговори той на въпрос на журналисти защо се предприема подобна стъпка. "Преговорите по Шенген продължават и очакваме в рамките на годината да имаме решение за сухопътните граници. Ще има реорганизация на Агенция „Митници“, защото няма да има нужда от митнически пунктове на границите с Румъния и Гърция. Това е моментът да се направи сливането с НАП в единна приходна агенция".
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Снимки: БГНЕС, колаж - Actualno.com
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
По думите му, така ще има по-ефективно администриране на събирането на мита, данъци и акцизи, а също и оптимизация. "Това не е нещо ново. Общи данъчни и митнически агенции има в Дания, Естония, Ирландия, Испания, Латвия, Полша, Португалия, Словакия, Словения и Унгария в ЕС. Това е и подход, който се използва в Англия и Америка", обясни Василев.
Още: Актуалните и опасни наркотици: Говори Стефан Бакалов от Агенция "Митници"
Кога?
Към момента е сформирана работна група, която обследва процеса. В рамките на месец ще има и "дизайн" как ще изглежда новата обединена структура. "Това минава през Народното събрание, през промяна в законодателството и в процесите. Няма да е нещо, което ще стане много бързо. Но е редно такава реорганизация да се направи веднъж, не на няколко пъти", смята финансовият министър.
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд
"Ако беше просто идея с оглед на оптимизация, без да имаме сухопътния Шенген, би имало повече съпротива", твърди той.
"Г-н Павел Тонев, който е шеф на Агенция „Митници“, идва при мен като съветник, за да работи изцяло по тази идея заедно с НАП и с юридическия съвет в министерството, за да се направи цялата подготовка като концепция и като законодателна база. Това трябва да стане плавно и да не се отрази на събираемостта", каза Василев.
"До края на годината трябва да имаме законодателната база. Преди да имаме дата за сухопътен Шенген, няма как да направим каквото и да е преструктуриране. Имаме предварителен анализ до какво би довело. Това е една сериозна оптимизация, която може да се случи", смята министърът.
Още: НАП е събрала милиони през 2023 г. благодарение на помощ от държави в ЕС