За съжаление се сетихме за инфлацията тогава, когато тръгнахме към Еврозоната. Щом има инфлация, дори и минимална, това означава покачване на цените.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Това каза председателят на Националния статистически институт (НСИ) доц. Атанас Анастасов. По думите му намаляващата инфлация означава, че цените продължават да растат, но по-бавно.
"Посоката, в която страната ще се движи в следващите месеци зависи от това каква антиинфлационна политика ще се провежда в България. От това зависи дали инфлацията ще се успокои, засили или ще остане същата", посочи още доц. Анастасов.
Още: Застрашени ли са парите ни от политическата криза: Левон Хампарцумян в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
Според шефът на НСИ за да бъдем приети като пълноправен член на еврозоната, последният критерий, който ние все още не изпълняваме, е това, че инфлацията у нас е по-висока от необходимото.
"Правилна стъпка към намаляване на инфлацията беше премахването на таксите в държавните висши учебни заведения. Пример за грешна стъпка е всички административно регулирани цени, които се покачиха – на водата или енергията - те вдигат инфлацията", обясни още председателят на НСИ.
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
По думите му обаче мерки срещу инфлацията са предприети едва когато страната ни тръгна по пътя за присъединяване към еврозоната.
Още: Председателят на НСИ пред депутатите: Данните за инфлацията не се манипулират
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента