Чрез мобилно приложение на Националната агенция за приходите (НАП), което всеки може да изтегли на телефона си, може де се провери истинността на издадената касова бележка, съобщават от приходната агенция. След промените в Закона за ДДС, потребителите имат право "да задържат плащане към търговец", докато не получат фискален бон.
Още: Финансовият министър съобщи решението за великденските добавки на пенсионерите
Още: Еврото с неочакван обрат на курса спрямо долара
Сканиране на QR код
За да проверят дали фискалните бонове, които търговците им издават, са истински или фалшиви, е необходимо потребителите да сканират отпечатания на бележката QR код, обясняват от НАП. Приложението показва кодираните в него стойност на покупката, дата, час и номер на касовата бележка и фискалната памет на касовия апарат. Клиентът може да сравни дали данните в бележката и мобилното приложение съвпадат или се различават. Ако има разлика, мобилното приложение позволява директен контакт с НАП по телефона за сигнализиране за фалшива касова бележка.
Още: Ще има хаос за неиздадената касова бележка в закона: Прогнози
"Освен това, те имат право да задържат плащането към търговеца, докато не получат платежния документ. Тази промяна е с цел да противодейства на укриването на приходи и нелоялната конкуренция, както и да гарантира потребителските права, които носи наличието на касова бележка", напомнят от приходната агенция.
Още: Нов срив на борсите заради автомобилните мита на Тръмп
Още: Пак клонят към нула: Понижават се лихвите по депозитите
Касовата бележка е необходима и за замяна или връщане на закупен артикул, в случай че потребителят разполага с такова право, произтичащо от закон или от предварително поет от търговеца ангажимент.
Открити ли са фалшиви?
Близо 200 000 потребители ежедневно проверяват дали касовите бележки, които търговците им издават, са истински или фалшиви. Те са свалили на устройствата си мобилното приложение на НАП – NRA Mobile, което сканира QR кода върху бележката. Чрез него през 2023 г. са проверени над 250 000 бележки, а от началото на тази година те са повече от 20 000 и нито една не е била фалшива.
Още: Благодарение на Пеевски управляващите овладяха още един ключов регулатор
Още: Еврото направи рязък завой спрямо долара
Още: Обсъждат да не плащаме сметката в ресторанта, ако не ни се издаде касова бележка
Още: Докъде може да стигне цената на златото: Прогноза
Още: Не може да си платиш бензина, банкирането е офлайн: Хакерски проблеми за "Лукойл" и руски банки