Общо 78% от домакинствата в България остават с непроменени доходи през последните 12 месеца. Това показват данните от наблюдение на Националния статистически институт в периода април - юни.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
В същото време инфлацията през голяма част от този период беше с двуцифрени стойности.
Проучването има за цел осъществяване на тримесечен мониторинг на промените в условията на живот на домакинствата. Анкетирани са 5512 души на възраст 16 и повече години от 3050 домакинства.
Още: Разходите на българите растат много по-бързо от доходите
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Делът на хората с непроменен доход нараства с 3.4 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2023 година. Увеличение на доходите са посочили 16.2% от хората, което е с 3.9 процентни пункта по-малко в сравнение с периода януари - март, когато увеличение са имали 20.1%.
Делът на посочилите намаление на доходите за последните 12 месеца се увеличава през второто тримесечие на 2023 г. до 5.8% - с 0.5 процентни пункта повече спрямо предходното тримесечие.
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Още: БСК подкрепя Бюджет 2025 заради еврото, но има резерви
Хора в затруднение за ежедневния разход
Статистиката отчита спад в дела на хората със затруднения при покриване на ежедневните разход, но той е малък. През април - юни в такава ситуация са били 70.6% от хората, като делът им спада с 6.2 процентни пункта спрямо предходното тримесечие.
С известни затруднения са 35.1% от анкетираните, 23.7% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 11.8% - като много трудно. Делът на тези, които се справят много трудно, намалява с 2.4 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2023 г., а хората, които покриват ежедневните разходи трудно, намаляват с 3.1 процентни пункта.
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
Още: Средната заплата в България за пръв път премина невиждана досега граница
Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 21.7%, а 7.7% не изпитват никакви затруднения, което е с 4.2 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие на 2023 година.
Делът на отговорилите, че са ограничавали потреблението си на енергия, e 23.5%, със 7.7 процентни пункта по-малко отколкото година по-рано.
Общо 20.7% от живеещите в градовете са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът на хората с ограничения в потреблението на енергия е 31.4% - с 10.7 процентни пункта повече в сравнение с градовете.