Близо 42 милиона пратки следи Национална агенция за приходите, като сумата от наложен платеж по тях надхвърля 3.6 млрд. лева. Това показват данните за лицата, извършващи продажби в интернет, подадени в НАП от пощенските оператори (куриерските фирми), става ясно от съобщение на сайта на приходната агенция.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
Над 11 милиона от пратките са на физически лица, като повече от 34 хиляди са декларирали доходите си от продажби в интернет за 2020 година, допълват от приходната агенция.
Получените суми от наложен платеж, подадени от куриерските фирми, се отразяват в предварително попълнените данъчни декларации, от които физическите лица могат да се възползват при обявяването на доходите си, придобити през годината.
При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми, уточняват още от НАП.
Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд
Физическите лица, които извършват търговска дейност в интернет с цел печалба, независимо, че не са регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон, са длъжни да декларират доходите си от продажби в Приложение № 2 от годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, напомнят от НАП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
В случаите, в които физическото лице получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин, свободна професия или занаятчийска дейност чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение № 3. При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение № 5.
Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват търговците.
<iframe width="1237" height="696" src="https://www.youtube.com/embed/bZuhZSl0Yko" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута