Общият държавен дълг в света е на път да премине границата от 100 трилиона долара през тази година. Досега това не се е случвало никога, посочва Международният валутен фон (МВФ) в най-новото издание на докладите си, озаглавени "Фискален мониторинг", предаде Ройтерс.
Още: НОИ откри процедура за избор на изпълнители по програмата за профилактика и рехабилитация
Още: Търговският баланс на България остава отрицателен
93% от БВП
В доклада се посочва, че глобалният публичен дълг ще нарасне до 93 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП) до края на 2024 г., а към 2030 г. се очаква да приближи 100 процента от глобалния БВП. Това означава, че световният държавен дълг би превишил нивото, до което скочи по време на пандемията от КОВИД-19. Тогава той достигна до 99 процента от световния брутен вътрешен продукт.
Още: Всеки жител на земята е длъжник с 39 000 долара
Глобалният публичен дълг може да се увеличи по-бързо от предвиденото, тъй като политическите нагласи в редица страни по света са в полза на по-високите държавни разходи. От друга страна бавният икономически растеж принуждава правителствата да вземат все повече заеми, което води до нарастване на държавните дългове, отбелязва МВФ.
Още: Чуждите инвестиции в България намаляват драстично през 2024 г.: Данни на БНБ
Още: Повиши ли еврото цените в Хърватия и какво се очаква у нас: Анализ
"Нараства натискът върху правителствата да увеличават държавните разходи за политики, насочени към опазване на околната среда, за финансиране на социални програми заради застаряването на населението, както и за укрепване на сектора на сигурността", се посочва още в доклада.
МВФ отново призова правителствата по света да ограничат държавните разходи и да постигнат по-голяма "фискална консолидация". Разходите трябва да бъдат намалени със сума, която се равнява на 3,8 процента от световния БВП, за да може да бъдат снижени или поне да бъдат стабилизирани публичните дългове.
Още: Нов завой в курса на еврото спрямо долара
Още: Вреди за милиони при обществени поръчки разкри АДФИ
Международният валутен фонд посочи, че в някои страни, сред които САЩ и Китай, е необходимо дори по-съществено ограничаване на държавните разходи.
Още: Кристалина Георгиева: Рисковете за финансовата стабилност са по-високи
Още: Финансовият министър на Тръмп: Доларът ще остане световната резервна валута
Още: Еврото е близо до психологическа граница спрямо долара