Властите в Обединеното кралство се бавят с прехвърлянето на почти 3 милиарда долара, получени от Роман Абрамович при продажбата на лондонския футболен клуб "Челси". Те трябва да отидат във фонд за подпомагане на жертвите на войната в Украйна.
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
"Готови сме да действаме и само чакаме одобрение. Има трудности и забавяния, свързани с политическите споразумения както между Великобритания и Европейския съюз, така и в рамките на Обединеното кралство", заяви Майк Пенроуз, директор на фонда, цитиран от Bloomberg.
Според източник на агенцията фондът ще може да получи пари и да започне работа едва след като заявлението му бъде одобрено от отдела за прилагане на финансови санкции на британското министерство на финансите. Тази процедура може да отнеме "значително време", тъй като министерството на финансите трябва да гарантира, че фондът не се използва за заобикаляне на санкциите.
През март 2022 г. руският бизнесмен Роман Абрамович обяви продажбата на "Челси", който бе негова собственост от 2003 г. насам. Той каза, че планира да изпрати приходите от продажбата на благотворителна фондация, която да помогне на жертвите на войната в Украйна.
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
През май клубът бе придобит от консорциум от инвеститори, воден от американския бизнесмен Тод Боули, на стойност 4,25 млрд. паунда.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
През януари 2023 г. вестник The Telegraph, позовавайки се на свои правителствени източници, написа, че британските власти планират да прехвърлят приходите от продажбата на "Челси" на фонда в рамките на няколко седмици. След това бе съобщено, че прехвърлянето на средствата трябва да бъде одобрено от Британската комисия за благотворителност, след което операцията трябва да бъде окончателно съгласувана с ЕС.