Кървава баня: Митата на Тръмп сринаха азиатски и европейски пазари

08 април 2025, 06:20 часа • 1162 | прочитания

Високите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп сринаха азиатски и европейски пазари. Фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион спаднаха рязко в отговор на митата, обявени от президента на САЩ миналата седмица. Часове по-късно европейските индекси реагираха по същия начин. Доналд Тръмп даде ясно да се разбере, че това не го притеснява, като сравни спада на пазарите с реакция на прием на „основно лекарство“, предаде БГНЕС. 

Основните борсови индекси в Азия първи реагираха на налагането на новите мита. Всички те - от Шанхай до Токио и от Сидни до Хонконг - се сринаха веднага след откриването на търговията и днес. Японският индекс Nikkei 225 се понижи с 6%, австралийският ASX 200 - с 4%, а южнокорейският Kospi - с 4,7%. Индексът Shanghai Composite се понижи с повече от 6%, а хонконгският Hang Seng и тайванският TAIEX спаднаха с около 10%.

Още: Китай срещу Тръмп: Пекин удари където боли най-много, президентът на САЩ вдигна мизата

Кървава баня

Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI, който включва компании с голяма и средна капитализация от 13 държави от Азиатско-тихоокеанския регион, отбеляза най-големия си спад от 2008 г. насам (минус 7,1 %), а японският Nikkei 225 навлезе в зоната на „мечия пазар“ - т.е. спад с 20 % или повече от предишния му връх, съобщава агенция „Блумбърг“. „Това е кървава баня“, коментира случващото се пред Би Би Си един борсов анализатор.

Тъй като борсите в континентален Китай, Хонконг и Тайван бяха затворени в петък поради празници, инвеститорите реагираха на глобалния срив едва в понеделник, което направи спада особено рязък. Европейските фондови борси, които отвориха няколко часа по-късно, реагираха по подобен начин. В Обединеното кралство индексът FTSE 100 спадна с около 6%, а германският Dax - с почти 10%. По този начин европейските индекси продължиха спада, започнал в петък, който за разлика от азиатските страни беше работен ден в Европа.

Както отбелязва ръководителят на FTSE Russell Джулия Лий, сривът на световните пазари вероятно ще продължи: „Фючърсите на американските индекси се търгуват на отрицателна стойност - това подсказва, че Уолстрийт го очаква още една тежка нощ“.

Още: Еврокомисията готова с отговор на митата на Тръмп: Какъв е той?

Удар както за Азия, така и за САЩ

Тъй като Азия е мястото, където се произвеждат по-голямата част от стоките, продавани по света, азиатските страни и територии са пряко засегнати от митата, наложени от САЩ. Те също така са особено чувствителни към опасенията, че световната търговска война може да предизвика забавяне или дори рецесия в най-голямата икономика в света. „Тарифите подхранват страховете от инфлация и рецесия“, заяви Джулия Лий, ръководител на FTSE Russell, дъщерно дружество на Лондонската фондова борса.

„Голдман Сакс“ повиши с 10 процентни пункта оценката си за вероятността от рецесия в САЩ през следващите 12 месеца - до 45%. Други инвестиционни посредници от Уолстрийт също преразгледаха прогнозите си на фона на съобщението на администрацията на Тръмп за митата. „Джей Пи Морган“ вече оценява вероятността за рецесия в САЩ и в света на 60%. В същото време икономистите на банката промениха оценките си за перспективите пред американската икономика: вместо предишната прогноза за растеж от 1,3%, сега те изхождат от спад от 0,3%, съобщава Ройтерс.

Тръмп заяви, че през уикенда е разговарял с лидери в Европа и Азия, които се надяват да го убедят да намали митата, които трябва да влязат в сила тази седмица. „Те ще седнат на масата за преговори. Искат да разговарят, но няма да има разговор, освен ако не ни плащат много пари всяка година“, каза Тръмп.

Още: Европа заплаши Тръмп: Нулеви мита или война

Сериозно забавяне на американската икономика може да засегне азиатския износ, тъй като американският пазар е един от ключовите пазари за стоки от региона.

„Азиатският регион поема основната тежест от повишаването на американските мита. Макар че все още има възможност за преговори, новата ера на високите мита изглежда е настъпила сериозно и за дълго време“, заяви Циан Уанг, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в инвестиционната компания Vanguard. „Това ще има отрицателно въздействие върху световната и азиатската икономика, особено върху по-малките отворени икономики, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план“, прогнозира той.

По данни на Асоциацията на производителите и износителите на облекла от Бангладеш страната изпраща годишно облекла за САЩ на стойност 8,4 млрд. долара. „Азия вероятно ще усети непропорционално голям удар от тази нестабилност, тъй като азиатските страни изнасят повече за САЩ, отколкото за други региони“, казва Франк Лавин, бивш заместник-министър на търговията на САЩ по въпросите на международната търговия.

Какъв е отзвукът?

Световните фондови пазари почнаха да се сриват от петък, след като Китай обяви ответни мита от 34% върху американските стоки. И трите основни американски борсови индекса се понижиха с повече от 5%, като индексът S&P 500 спадна с почти 6%, което е най-лошото му представяне от 2020 г. насам, когато светът беше в разгара на кризата COVID-19.

В петък пък индексът FTSE 100 се срина с близо 5%, което е най-резкият му спад от пет години насам. Подобни спадове се наблюдаваха и на германската и френската фондова борса. Световните фондови пазари загубиха трилиони от капитализацията си, след като Тръмп обяви универсални десетпроцентови вносни мита за всички държави и по-високи ставки за отделни нации. Повишените мита бяха наложени на ключови търговски партньори на САЩ, включително Китай, Европейския съюз и Виетнам.

Още: Кара по списък: Тръмп закопава милиардерите в САЩ. Путин е на нокти с руския петрол

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес