Ако в България се въведе безусловен базов доход, ще са необходими над 7 милиарда лева на година. Това се казва в анализ на Конфедерацията на труда "Подкрепа“, представен от главния икономист Атанас Кацарчев.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
Какво е безусловен базов доход?
Безусловният базов доход е вече използвана в някои страни държавна програма за месечно плащане, което замества заплатата или обезщетението за безработицата на гражданите, без да се изисква те да работят.
Целта на безусловния базов доход, наричан още универсален, е да покрива основните разходи за живот за част от обществото, което е извън пазара на труда, особено предвид навлизане на технологии, които ще заместят човека.
Искат въвеждане на безусловен базов доход в ЕС
Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд
В България в момента близо 600 000 души в активна възраст са безработни или работят "на черно“, според анализа на синдиката. Ако всички те бъдат включени в програмата и се предлага базов доход от 1 000 лева на месец или малко над минималната заплата, то месечно ще са необходими 600 млн. лева, а на година - 7,2 млрд. лева. Сумата ще представлява 3,5% от БВП за 2024 г.
Необходима сума
Ако се приеме, че базисният доход трябва да покрива основни разходи за живот от 1 500 лв. на месец, то на година ще са необходими почти 11 милиарда лв. Според синдикалистите това е непостижимо в близко бъдеще, освен ако рязко не нарасне данъчната тежест с поне 10-15%.
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
В анализа на КТ „Подкрепа“ се подчертава, че универсалният базов доход може да се прилага първоначално единствено за най-засегнатите социални групи и то при условие, че сумата не е по-голяма от минималната заплата.
Още: От "Подкрепа“ искат механизъм за нарастване на максималния осигурителен доход
Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута