Ключов член на Федералния резерв на САЩ, каза пред BBC, че инфлацията се понижава „много, много бавно“ и „няма да бързаме“ с намаляването на лихвените проценти.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Рафаел Бостик, президент на Федералния резерв на Атланта, заяви, че лихвените проценти в САЩ ще трябва да се запазят на „рестриктивно ниво“ и може да се намалят едва „в края на 2024 г.“.
Очакванията за забавяне на намаляването на лихвените проценти в САЩ предизвикаха отзвук в световната икономика през последните седмици, като се отразиха върху разходите за държавни заеми, включително в Великобритания.
ОЩЕ: Управителят на Фед внесе яснота за понижаването на лихвите
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
В началото на годината пазарите очакваха поредица от понижения на лихвите в САЩ и в Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Финансовият министър Джеръми Хънт заяви пред репортери в кулоарите на пролетната среща на МВФ, че „това, което се случва в САЩ, оказва верижно въздействие върху Обединеното кралство... инфлацията в САЩ, която е малко над очакванията оказа известно влияние върху пазарна доходност в Обединеното кралство“.
Снимка: iStock
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Тези промени на пазара на държавен дълг могат да се отразят на по-високи разходи за ипотечни и бизнес заеми. Управителят на АЦБ Андрю Бейли с болка заяви във Вашингтон, че моделът на инфлацията в Обединеното кралство е различен от този в САЩ.
Бостик, който е един от гласоподавателите, определящи лихвените проценти в САЩ, заяви, че американската икономика създава много работни места и се развива добре: „Отдавна казвам, че очаквам икономиката на САЩ да бъде силна, да продължи да бъде силна, но не толкова силна, а много по-силна и по-устойчива, отколкото очаквах“.
Според него силата на американската икономика задържа инфлацията по-висока от очакваното: „Нека бъдем търпеливи, нека не бързаме с намаляването на лихвите, особено след като има толкова много добри неща, които се случват в областта на заетостта“.
ОЩЕ: Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши
Той също изрази известна загриженост относно държавните дългове на САЩ, които са напът да достигнат рекорд, без да има признаци, че някой от основните кандидати за президентските избори ще засегне този въпрос: „Може би трябва да поговорим за това дали подкопаваме доверието в пълната вяра и кредит на правителството на САЩ, защото ние наистина не можем да си позволим това".
Той също заяви, че макар ролята на щатския долар като световна резервна валута номер 1 е „сигурна днес“, той смята, че „всеки трябва да направи нещо, за да се увери, че сигурността е налице. Когато пътуваме с автобус, кола или самолет, ние поставяме предпазен колан“.