Държавата обещава без такси по платежни сметки за основни операции от 1 септември, когато по тях постъпват и се съхраняват пари от заплати, пенсии, социални плащания и стипендии.
Новите правила бяха приети преди лятната ваканция на депутатите. Целта е да се облекчат уязвимите групи от хора. От финансовото министерство заявиха, че всеки клиент ще може да има една такава сметка и то в само една избрана от него банка.
Още: Анализ: Защо банкомати удържат 10% такса по морето и как да се предпазим?
Александър Георгиев получава заплатата си по карта и тегли често пари от банкомат. Ако след септември реши да си отвори такава, казва, че ще спести от банкови такси. „Проблемът при мен е, че имам две сметки в моята банка и ще трябва да отида в офиса и да разбера какво ще се случи”, казва той пред Нова телевизия.
От финансовото министерство уточняват, че условието за откриване на сметка за основни платежни операции, която да се ползва от привилегиите, е да не притежавате повече от една такава сметка, която може да се използва за същите цели, без да се начисляват такси на нея.
„Единственото условие е да имате една такава сметка с облекчен режим”, обясни Десислава Николова, финансов анализатор.
Още: Глътната карта от банкомат - ето какво да направим
„Целта на цялото занимание е да се даде възможност на хора, които досега не са имали възможност, да си отворят банкови сметки, за да могат през тях да си получат пенсии, помощи и те да не бъдат облагани с транзакционните такси на банките”, заяви финансистът Левон Хампарцумян.
Ако по тази сметка обаче постъпят средства с различен произход, например от наем, то тогава няма да се прилага правилото за безплатно обслужване. „Как банките ще установяват произхода на средствата, тепърва ще се установява, защото към момента няма абсолютно никакви разписани правила”, обясни Десислава Николова.
Още: Намаляващият брой банкомати - повече трудности за хората през летния сезон
При теглене няма да ви взимат пари, само когато използвате банкомат на банката, която е издала картата. Финансови експерти смятат, че банките няма да изгубят от промените, но все някой ще трябва да плати за тях.
„Ще направят разходи, ще си променят софтуера, тези разходи няма да ги вкарат в загуба като бизнеса, но някой ще трябва да плати и обикновено в тези неща плащат платежоспособните”, заяви Левон Хампарцумян.
Още: С колко нараснаха таксите за теглене на пари от банкомат у нас
От Асоциацията на банките заявиха за NOVA, че се подготвят промени в Закона за платежните услуги и платежните системи и чрез тях ще може да се прецизира прилагането на промените в закона относно платежната сметка за основни операции.