Чакаме до дни редовния конвергентен доклад, който ще ни каже, че не сме готови за еврозоната. Това каза пред БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Още: Икономист: Това, което се случва, е израз на бюджетен нихилизъм
Още: ЕС може да пренасочи неизползвани за пандемията 93 млрд. евро към отбраната
Още: Симеон Дянков: Приемаме еврото на 1 януари 2027 г.
По думите му, ако няма правителство, което да води разговорите на високо ниво и последователна политика, много трудно може хаотично, със стъпки от днес за утре да се придвижим към еврозоната.
"Да се задържим в коритото"
"Ако си го представим като корито, почти сме влезли в него, но трябва да се задържим там известно време", обясни той образно критерия за инфлацията.
Още: Надзорният съвет на НОИ гласува пенсиите да се увеличат по Швейцарското правило
Още: Управителят на БНБ ще подпише искането за извънреден конвергентен доклад за еврото
Запитан кои са рисковите фактори за инфлацията, икономистът поясни, че има спор дали все още е възможно лъкатушене в Европа при настоящата геополитическа нестабилност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономисти: За да не се пипат парите на МВР и МО, се жертват пенсиите
Още: Бюджет 2025: Планът за пенсиите, майчинските, заплатите
Приемането на Закона за еврото е последната нормативна стъпка преди членството, отбеляза Ганев, но според него не там ще бъде големият въпрос, а в политическия консенсус и изпълнението на критериите.
Още: Икономист: Със служебно правителство няма да влезем в еврозоната
По-голяма пица
Следващият финансов министър ще има на разположение по-голяма пица, коментира още Ганев. "Оперативно бюджетът е управляем" и посоката ще е по-скоро политики за хората, защото ресурс има, но трябва да се управлява умно", подчерта той.
Още: Еврото опитва да пробие психологическа граница спрямо долара
Още: Министерство на финансите представи проекта на Бюджет 2025
Заплатите продължават да растат с добър темп – както в публичния, така и в частния сектор, отчита икономистът. По думите му мисленето "дай да държим ниски заплати, за да сме конкурентноспособни", вече приключи.