Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финансист: Бизнесът не може непрекъснато да е с кислородна маска

06 април 2023, 08:05 часа • 1343 прочитания

Какви ще се последствията от един нов бюджет не е ясно. Важно е да влезе в нормалността. Бюджетът трябва да е с 2-3% бюджетен дефицит. Пенсиите и добавките са не толкова съществена част от бюджета, ако сравним огромните пари, които се изливат като помощи за бизнеса. Всяко рязко движение е вредно за икономиката. Но няма как бизнесът непрекъснато да е с кислородна маска. Това мнение изрази финансистът Левон Хампарцумян в ефира на Нова телевизия.

По думите му най-добрият начин да се бори инфлацията е да се произвеждат повече стоки и услуги. „Трябва връщане към нормалността“, категоричен бе той.

„Ситуацията за България е неблагоприятна – има двуцифрена инфлация, няма бюджет, няма редовно правителство, изтича и срока на удължения бюджет. Много е лош вариантът без мнозинство да се приеме бюджет и да няма кой да поеме отговорността за харчовете“, заяви от своя страна бившият социален министър Христина Христова.

Тя не изключва отново да има наддаване в парламента, тъй като няма ясно изразено мнозинство. „Разходите много се повишиха и трябва да се внимава“, предупреди тя.

Относно това трябва ли да има великденски добавки Христова каза, че винаги е била против това да се смята, че те са част от осигурителната система. „Те не са свързани с пенсиите. Не е излишен този жест на държавата“, категорична бе Христова.

Хампарцумян каза, че това не само не е излишно, но и „бълха ухапала държавата с тези пари“.

„Нека се направи, но да се затворят течовете по ДДС, по границата, за неструктурирано строителство, да се направи икономиката по-конкурентна“, каза финансистът.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес