През 2023 г. злоупотребата с бюджетни средства на ЕС е нараснала до най-високото си ниво за последните години, Това се посочва в публикуван днес доклад на Европейската сметна палата (ЕСП).
Още: Двойно увеличение на бюджетния дефицит за месец - предварителни данни
Още: Ще предизвикат ли рецесия: Кристалина Георгиева обясни за митата на Тръмп
Прогнозното ниво грешки при разходите се е увеличило значително през 2023 г. до 5,6 на сто (191,2 милиарда евро разходи от бюджета на ЕС) спрямо 4,2 на сто на годишна база, установиха европейските одитори. Данните показват също увеличение от 3 на сто спрямо 2021 г.
Нередностите засягат част от 48-те милиарда евро, изразходвани по Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост , основен компонент на инструмента "Следващо поколение ЕС" , предназначен да подпомага държавите членки след пандемията от КОВИД-19.
Още: Одиторите на ЕС: Фондове за 1 трилион евро се изразходват непрозрачно
Още: Еврото с необикновен ход спрямо долара
Още: Великденска добавка за пенсионери в Кипър: Десет пъти по-висока от България
Необходими са стабилни механизми за надзор
Необходими са стабилни механизми за надзор и отчетност в институциите на общността и страните от ЕС, за да се запази общественото доверие при такова ниво на грешки, заяви президентът на ЕСП Тони Мърфи.
Прогнозираното ниво на грешки "не е мярка за измама, неефективност или разточителство", пише в доклада на регулатора, а е оценка на сумите, които не са били използвани в съответствие както с националните правилата, така и с правилата на ЕС.
Още: БНБ съобщи колко достигна външният дълг на България
Още: Златото започна седмицата с нова рекордна цена
Значителното увеличение на нивото на грешки се дължи до голяма степен на несъответствия, открити при изразходването на средствата за сближаване.
Още: ЕС проверява построените в България пътища с европари
Още: Еврото се държи странно спрямо долара
Още: Финансовият министър съобщи решението за великденските добавки на пенсионерите
Тези средства са предназначени да помогнат на икономически слабо развитите региони в Европейския съюз да се развиват, за да изравнят икономическите и социални различия (с други райони на общността).
Средствата са едно от най-големите пера в бюджета на ЕС. Европейската сметна палата смята, че една от причините за това е времевият натиск върху националните администрации да използват финансирането.
Регулаторът предупреди също и за нарастващите финансови рискове за бюджета на ЕС поради рекордните нива на дълг, нахлуването на Русия в Украйна и високата инфлация.
Одиторите изчисляват, че бюджетът на ЕС може да загуби почти 13 на сто от покупателната си способност до края на 2025 г., позовавайки се на прогнозата за инфлация на ЕК.