Премиерът Николай Денков допуска Европейската комисия да направи изключение за България относно критерия инфлация, за да ни пусне в еврозоната от 1 януари 2025 г.
Още: БНБ преведе към хазната 550 млн. лв. от годишната си печалба
Още: Украйна не успя да преструктурира дълг за милиарди, може да фалира през май
Първоначално планът бе влизане в началото на 2024 г., но бе променен, след като по време на последния служебен кабинет, назначен от Румен Радев, финансовият министър Росица Велкова представи доклад за уж финансовия колапс на държавата. Впоследствие се оказа, че ситуацията не е чак толкова страховита.
Още: С комуникационна стратегия държавата бори фалшивите новини за еврозоната
Изпълняваме два от три критерия
Има три основни критерия за влизане в еврозоната, като по два от тях се намираме в много добро състояние, посочи Денков по време на включване на живо във Facebook, където отговаряше на въпроси на граждани. "Единственият извън стриктните критерии е инфлацията, която е по-висока".
Още: Изненадващ обрат при курса на еврото спрямо долара
Още: Еврото обърна посоката спрямо долара
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Следпразничен възход на еврото спрямо долара - пресече невиждана от години граница
Още: Китай въведе първия в света банкомат, който приема злато (ВИДЕО)
Снимка: БГНЕС
Още: Асен Василев: Вече на много места на касовите бележки пише и цената в евро
Премиерът припомни, че има прецеденти – например Хърватия, която бе допусната до еврозоната, без да покрива критерия за инфлация.
Още: Управителят на ЕЦБ обясни защо са притеснителни митата на Тръмп
Още: ЕЦБ взе ключово решение за лихвите
"България има всички основания да изисква преглед, който да покаже, че няма проблем за финансовата стабилност на държавата. Ако се правят оценки, те ще са през април-май 2024 г., не е ясно тогава каква ще е инфлацията", обясни Денков.
Днес на заседанието на Министерски съвет ще се приеме актуализираният план за приемане на еврото на 1 януари 2025 г. "Действаме по план", каза министър-председателят.
Още: Добри новини за еврозоната: Спад в годишната инфлация
Относно Шенген пък посочи, че България и Румъния не вървят по различни писти за приемане в пространството за безгранично пътуване. Все още вето над страната ни налагат Австрия и Нидерландия.