"Проблемите с бюджета произтичат от грешната прогноза, която беше направена есента. Това е истинският проблем, а не онзи уж проблем с фискалния резерв, който беше измислен и раздухан."
Още: След митата на Тръмп: Сривът на финансовите пазари продължава и днес
Още: Голяма банка обяви, че започва масово закриване на сметките през април
Това коментира бившият зам.-министър на финансите и член на Фискалният съвет на страната Любомир Дацов. По думите му в последните няколко години има тенденция вместо да се върви напред с по-бързи темпове да се взимат решения, които създават повече проблеми отколкото да ги решават.
"БВП е основата за прогнозата за данъците и събирането на данъчните приходи, а само от разликата в това, че беше завишена прогнозата за миналата година, а нещата отидоха в друга посока, приходите в бюджета ще бъдат с около 4 млд. по-малко. Освет нова, бюджетът беше приет с 3% дефицит, т.е. той е "изпилен" от възможности за маневреност", обясни още Дацов.
Още: Финансист: Няма никакъв шанс за членството ни в еврозоната от 1 януари 2025 г.
Още: Еврото достигна до невиждани от половин година стойности
Още: Паника на Уолстрийт след митата на Тръмп: Списък на големите губещи*
От своя страна главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев подчерта, че надвишаването, т.е. оптимистичната част по отношение макрорамката, върху която стъпва бюджета, води до такива ефекти.
"Не се вижда подобряване на средата, това означава, че най-вероятно ще има влошаване на приходната част, което означава свиване на разходната част в някаква степен, за да влезем в 3% дефицит", каза Кацарчев пред БНТ. По думите му в момента Зелената сделка е огромен проблем за предприемачите и бизнеса, като нанася и много щети.
Още: Еврото тръгна рязко нагоре спрямо долара
Още: "По-лош от най-лошия сценарий": Митата на Тръмп сринаха акциите на големи американски компании
Още: Бюджетният ни дефицит засега отговаря на условието да влезем в еврозоната