Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БСК не подкрепя данъка върху бакшишите и "бонус-донос"

09 ноември 2023, 16:03 часа • 1976 прочитания

Българската стопанска камара (БСК) се въздържа от подкрепа на правителственото предложение за разширяване на обхвата на облагаемите доходи от трудови правоотношения с предварително неопределени парични плащания. Това се казва в позиция на организацията.

Не тайна, че зад енигматичната формулировка "неопределни плащания" се крият именно бакшишите.

Според БСК, предложената дефиниция в т. 65 от ДР не изключва предварително неопределени допълнителни парични плащания за добро обслужване от граждани към служители на държавната и общинската администрация, в т.ч. НАП, КАТ, ГИТ и други, нито предвижда ограничение подобни плащания да бъдат искани от гражданите. Това не може да бъде легитимна цел на закона, доколкото създава предпоставки за легализиране на корупционни практики. 

Още: Асен Василев удря с данък и бакшишите

За бонус-донос

БСК се въздържа от подкрепа на въвеждането на финансов стимул за лицата, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите и водят до установяване и събиране на допълнителни задължения за данъци, задължителни осигурителни вноски и лихвите върху тях във връзка с укрити и/или недекларирани облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества или така неречения "бонус-донос".

Аргументите на БСК са свързани с това, че подобни разпоредби има в редица други нормативни актове и понастоящем приходната администрация разполага с богат инструментариум, който е в състояние да обезпечи ефективен контрол върху събираемостта на данъчните приходи, без да необходима уредба на допълнителни финансови стимули. БСК се въздържа от подкрепа и на предложенията, свързани с намаляване на прага за плащания в брой, както и задължително изплащане по банков път на възнаграждения на служителите и въвеждане на задължителна възможност за заплащане чрез терминален ПОС в ресторантьорския бранш.

БСК обръща внимание, че извършването на плащания само чрез превод или внасяне по платежна сметка за суми над 5 000 лева, както и изплащането на трудови възнаграждения само по банков път изисква предварително добре развита инфраструктура на територията на цялата страна – банкомати, които се обслужват редовно и в най-малките населени места, ПОС-устройства, интернет свързаност, достъпни банкови такси за търговците и гражданите. В допълнение, търговските банки поддържат висок размер както на таксите броене, внасяне и теглене на суми в брой, така и на таксите за инсталиране и комисионните за всяка отделна транзакция на ПОС терминал, платими от търговците.

Още: Как ще се отрази на джоба ни новият пакет данъчни закони: Прогнозите на експерти

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес