Българската народна банка (БНБ) заобикаля Закона за обществените поръчки (ЗОП) при закупуването на самолетни билети за пътувания на служителите си зад граница. Такъв сигнал са подали работещи във финансовата институция пред специализирания сайт TravelNews.
Още: Следпразничен възход на еврото спрямо долара - пресече невиждана от години граница
Още: Китай въведе първия в света банкомат, който приема злато (ВИДЕО)
Според тях билетите се купували директно от интернет сайтове на туроператори и на авиокомпании, с дебитни или кредитни карти. Юристи твърдят, че трябва задължително да се проведе процедура по ЗОП за избор на доставчик за покупката.
За описаната дейност отговаряла директно Снежанка Деянова, която е главен секретар на БНБ. Според TravelNews се очаква тя да бъде скоро отстранена заедно с гуверньора на банката Димитър Радев, чийто мандат отдавна изтече, но поради кратките животи на Народните събрания не може да бъде избран негов наследник.
„Услугата, свързана с предоставяне на самолетни билети, се извършва в съответствие с разпоредбите на Закона за обществените поръчки. Съгласно Закона за обществените поръчки информацията, свързана с възлагане на доставки, услуги и строителство, е публично достъпна на профила на възложителя“, коментираха от пресцентъра на БНБ.
Още: Управителят на ЕЦБ обясни защо са притеснителни митата на Тръмп
Още: ЕЦБ взе ключово решение за лихвите
Банката има обявена обществена поръчка за осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж и на хотелско настаняване при служебни пътувания. Тя е от 27 май 2022 г., но все още няма сключен договор, защото се водят съдебни дела и обжалвания на решенията. Поръчката е за 2 години и е за 3,3 млн. лв. без ДДС. По нея са кандидатствали три компании – „Аргус травел интернешънъл“ ЕООД, „Атлас травелс“ ЕООД и ДЗЗД „България ЕР и Посока“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Предпразничен обрат в курса на еврото спрямо долара
Още: Русия изкушава САЩ със сделка Boeing срещу замразени активи
За изпълнител е избрана „Атлас травелс“. Процедурата обаче е обжалвана от „Аргус травел интернешънъл“ пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Върховния административен съд (ВАС). От КЗК излизат с решение, че „Аргус травел интернешънъл“ трябва директно да бъдат отстранени от процедурата, а не да се преразгледа класирането, както самата фирма настоява. След това БНБ прави ново класиране и отново на първо място е „Атлас травелс“.
От съставите на комисиите при разглеждането на жалби в КЗК се вижда, че процедурите за самолетни билети попадат при един и същ член – Георгица Стоянова. Служители твърдят, че тя ги взима „с цел да се разглеждат от нея“. Стоянова беше избрана за член на КЗК от ГЕРБ и е съпруга на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, който също зае поста си по избор на партията на Бойко Борисов. КЗК отказва коментар.
Във Върховния административен съд повечето дела за самолетни билети попадат при съдия Диана Гърбатова, твърдят служители на институцията. От ВАС казват, че за обществената поръчка на БНБ докладчик не е Гърбатова – тя е само член. Докладчикът е Цветанка Паунова.
Още: Предупреждение от БНБ: Хит са фалшиви банкноти с малък номинал
Още: S&P повишава рейтинга на OTP Bank
Във ВАС има 4 състава от общо 10 съдии, които гледат дела по обществени поръчки.