Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ: Рисковете, свързани с пазара на недвижими имоти, налагат специално внимание

24 януари 2022, 15:33 часа • 18533 прочитания

Горещият жилищен пазар и високата кредитна активност на банките могат да доведат до повишаване на необслужваните кредити при евентуално влошаване на икономиката и скок на лихвените проценти. Поради това банките у нас трябва да съобразяват кредитната си политика с възможните рискове, свързани с пазара на недвижими имоти и вероятността за влошаване на финансовото състояние на домакинствата. Това посочват от Българската народна банка в най-новото издание на редовния бюлетин „Банките в България”, публикуван на сайта на институцията.

Още: Загубите от природни катастрофи през 2024 г. са стотици милиарди

Още: На първо четене депутатите решиха засега проблема с бюджета

„Високата кредитна активност в сегмента на жилищните кредити на фона на повишение на цените на жилищата и засилена конкуренция между кредитните институции налага специално внимание по отношение на рисковете, свързани с пазара на недвижими имоти.”, пише в бюлетина, който разглежда банковия сектор у нас към края на третото тримесечие на миналата година.

От бюлетина на БНБ става ясно, че при неблагоприятни икономически условия и скок на лихвите има вероятност за влошаване на качеството на активите на банките у нас, от една страна заради ръст на необслужваните заеми, а от друга заради спад в стойността на недвижимите имоти, които обезпечават изтеглените ипотечни кредити.

„При неблагоприятни промени в икономическите условия и рязко нарастване на лихвените проценти е възможно да се влоши способността на домакинствата да обслужват кредитните си задължения, което, в съчетание със спад в стойността на обезпеченията, да породи загуби по линия на кредитния риск.”, пишат от БНБ.

Още: Въпреки политическата неразбория: Икономист смята, че от догодина може да въведем еврото

Още: Еврото пресече психологическа граница спрямо долара

Според институцията, кредитната политика на банките трябва да е съобразена с евентуалното влошаване на финансовото състояние на домакинствата.

„В тази връзка е важно кредитната политика на банките да е съобразена с вероятността за влошаване на финансовото състояние на домакинствата и нивото на кредитен риск при негативни промени в икономическата среда.”, пише в документа.

Жилищният пазар в България продължава да расте. Сделките с имоти записват ръст от близо 23% на годишна база през четвъртото тримесечие на миналата година, сочат данните на Агенцията по вписванията. Цените на жилищата у нас са скочили с 43% за последното десетилетие, става ясно от данните на Евростат. Макар имотите да продължават да поскъпва, последните данни на европейската статистическа служба показаха сигнал за охлаждане на цените.

Индексът на цените на жилищата у нас забави годишния си растеж си до 8.7% през третото тримесечие, спрямо рекордното повишение от 9.1%, отчетено през предходния тримесечен период. На фона на това, брокери на недвижими имоти прогнозират, че много хора ще инвестират в имот и през тази година, водени от желанието да спасят парите си от високата инфлация.

Още: Депутатите засега закърпиха положението до приемането на бюджета за 2025 г.

Още: Франция е заплашена от ново понижение на кредитния рейтинг

С малко над 2.002 млрд. лева нарасна сумата по отпуснатите жилищни кредити у нас за година, сочат последните данни на БНБ към края на месец ноември миналата година. Общият обем на ипотечните заеми достига 13.89 млрд. лева, като расте с 16.83% на годишна база.

При неяснота при банкови и финансови въпроси свързани със закупуването на недвижимо имущество, най-добрия вариант е да се направи консултация с адвокат по недвижими имоти.

Още: БНБ: Растежът на кредитирането може да увеличи необслужваните заеми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес