Депозитите в българската банковата система са се увеличили с 4,2%, докато отпуснатите банкови кредити са се свили с 1,7% през четвъртото тримесечие на 2023 г. Това се посочва в последния доклад на БНБ "Банките в България".
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Депозити
През периода октомври - декември 2023 г. депозитите в банковата система се увеличиха с 6,0 млрд. лв. (повишение с 4,2%) до 147,3 млрд. лв. спрямо третото тримесечие на отминалата година.
Още: БНБ обясни кои сметки ще се превалутират от лева в евро безплатно за гражданите
Най-съществено нараснаха депозитите на домакинствата (с 4,5% или с 3,6 млрд. лв.), като растеж беше отчетен и при депозитите на нефинансовите предприятия (с 3,4%, или с 1,5 млрд. лв.), на кредитни институции (със 7,2%, или със 707 млн. лв.), както и на други финансови предприятия (със 7,7%, или 290 млн. лв.), докато депозитите на сектор "държавно управление" се понижиха с 2,4% до 94 млн. лева.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Кредити
За същия период общият размер на банковите брутни кредити и аванси се понижи с 1,8 млрд. лева (намаление с 1,7%) до 106,3 млрд. лв. в края на декември 2023 г. спрямо предходното тримесечие. Вземанията от кредитни институции през последното тримесечието на миналата година се понижиха с цели 33,8% (с 4,6 млрд. лв.) до 8,9 млрд. лева в края на периода, показват данните на БНБ.
Същевременно брутният кредитен портфейл на банковата система нарасна през четвъртото тримесечие на 2023 г. с 2,9% (с 2,8 млрд. лв.) и достигна 97,4 млрд. лв., за което допринесе главно увеличението на кредитите за домакинства (с 4,1%, или с 1,5 млрд. лв.) и за нефинансови предприятия (с 2,4%, или с 1,1 млрд. лв.). Нарастване се наблюдаваше и при кредитите за други финансови предприятия (с 2,6% или с 217 млн. лв.), при намаляване на кредитите за сектор "държавно управление" (с 11,8% или със 141 млн. лв.).
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Още: БНБ обяви колко е външният дълг на България
През четвъртото тримесечие на 2023 г. продължи дългосрочната тенденция към намаление на обема на необслужваните експозиции, отразяваща извършването на операции по отписвания и продажби на необслужвани кредити.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Делът на необслужваните кредити намаля през последното тримесечие на 2023 г. с 97 млн. лева (с 4,7%), като в края на миналата година необслужваните кредити в стеснения обхват бяха в размер на 1,9 млрд. лева, като този остатъчен кредитен риск продължи да бъде изцяло покрит от капитала, превишаващ капиталовите изисквания и буферите, се посочва в доклада на БНБ. Представен в широкия и в стеснения обхват, делът на нетните необслужвани кредити и аванси в общите нетни кредити и аванси към 31-ви декември 2023 г. възлезе съответно на 1,4% и 1,9% при съответно 1.6% и 2,0% в края на третото тримесечие.
През четвъртото тримесечие на 2023 г. банковата система продължи да осъществява дейността си в условията на повишена несигурност в макроикономическата среда. Независимо от това инфлационният натиск постепенно отслабва, което в съчетание със състоянието на трудовия пазар и нарастването на доходите се отразява благоприятно върху динамиката на крайното потребление и икономическата активност, отбелязва БНБ.
Лихвите
В рамките на текущия лихвен цикъл затягането на паричната политика в еврозоната се пренася сравнително бавно върху лихвените равнища в България. Високата ликвидност в банковата система обуславя относително слабата реакция на лихвените проценти по депозитите, като при кредитите за домакинства също не се наблюдава съществено нарастване на лихвените проценти.
Kредитният растеж в сектора на нефинансовите предприятия постепенно се забавя под влияние на затягането на лихвените условия при корпоративните кредити и по-умереното търсене на оборотно финансиране. Същевременно кредитната активност в сектора на домакинствата се запазва висока, особено в сегмента на жилищните кредити, където засиленото им предлагане от страна на кредитните институции създава условия за допълнително кредитно търсене.
В краткосрочен план, бързото нарастване на кредитните обеми се отразява положително върху приходите от лихви и нетния лихвен доход на банковия сектор, като тяхната динамика е в основата на отчетеното през годината повишение на показателите за доходността, наред с по-малките разходи за обезценки. Независимо от това, продължителните периоди на висока кредитна активност създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система, което може да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки при неблагоприятни тенденции в икономическата среда.
В доклада на БНБ се казва още, че през следващите месеци се очаква затягането на монетарните условия в еврозоната да се пренесе с изоставане във времето върху лихвените проценти в страната, макар и само частично предвид изгледите за предстоящо обръщане на глобалния лихвен цикъл (в цикъл на понижаване на лихвите). Влияние за повишение на лихвените нива в страната се очаква да окаже и започналият процес на увеличение на минималните задължителни резерви, който БНБ предприе от средата на 2023 г.