Жилищните заеми нараснаха с 2.002 млрд. лева за последните 12 месеца, записвайки рекорден темп на растеж от 16.83% на годишна база, сочат данните на Българската народна банка към края на месец ноември тази година. Така общият обем на жилищните заеми възлиза на 13.89 млрд. лева месец преди края на годината. Малко над 96% от тази сума се дължи на заеми със срок на погасяване над 5 години, като огромното мнозинство от заемите за жилище – близо 89% от общата сума, са договорени в левове.
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
Високата кредитна активност в жилищния сегмент принуди БНБ да увеличи антицикличния буфер за рискови кредитни експозиции от 1% до 1.5%, като новото ниво ще влезе в сила чак от началото на 2023 година. Жилищното кредитиране расте правопропорционално с пазара на жилища у нас, тъй като много хора виждат имотите като начин за инвестиране в условия на висока инфлация. В контекста на това, БНБ посочи като един от доводите си за вдигане на буфера продължаващата кредитна активност в сегмента на жилищното строителство.
Кредитите за потребление нарастват с 1.23 млрд. лева или 10.4% през последните 12 месеца. Така общата сума на всички потребителски заеми възлиза на 13.16 млрд. лева към края на месец ноември. Приблизително 75% от всички потребителски заеми са със срок за погасяване над 5 години, а сравнително сходен дял са договорени в левове. Високият дял на заемите с дълъг срок за погасяване показват, че гражданите финансират по-едри покупки с потребителски заеми. Пример за подобна покупка е придобиване на жилище със собствени средства и допълнителен заем за потребление, което да покрие разликата.
Общата сума на заемите за домакинствата у нас възлиза на 28.659 млрд. лева към края на ноември, което представлява ръст от 12.5% на годишна база. Кредитирането засилва темпа си на растеж, тъй като през предходния месец годишният ръст бе 12.1%.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Кредитите за бизнеса нарастват с 4.1% на годишна база през ноември до малко над 37 млрд. лева. За разлика от другите сегменти, заемите за фирмите забавят темпа си на растеж, тъй като през октомври сумата растеше с 4.4% на годишна база.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Общата сума на всички кредити на неправителствения сектор възлиза на 70.668 млрд. лева, което се равнява на 55% от брутния вътрешен продукт на България. Кредитирането расте с 8.2% на годишна база, засилвайки темпа си на растеж спрямо предходния месец (+7.9% на годишна база).
Изменението в размера на кредитите за неправителствения сектор е повлияно и от нетните продажби на кредити от „други парично-финансови институции“, чиито обем за последните дванадесет месеца е 294.8 млн. лева. На годишна база продадените кредити от други ПФИ са 294.8 млн. лв. (в т. ч. 29.5 млн. лв. през ноември 2021 г.), а обратно изкупените кредити – 0.06 млн. лв. (през ноември 2021 г. няма обратно изкупени кредити).