"Ясно е, че в този парламент до края на годината няма да може да се разгледа Законът за бюджета. Ако работим по Коледа и 30 и 31 декември - има пет работни дни. Изключително е важно да се приеме удължителен закон за текущия бюджет, който да влезе в сила от 1 януари". Това каза съпредседателят на "Продължаваме проямната - Демократична България" Асен Василев пред медиите в парламента.
Той уточни, че само Министерски съвет има право да внася такъв закон и в тази връзка призова служебното правителство да го направи още днес или най-късно утре, за да не спре цялата държавна система.
"Нещо изключително важно. Все още нямаме комисии. ако приемем, че утре Министерски съвет внесе удължителният закон, ние трябва да имаме поне Комисия бюджет и финанси, която да разгледа на първо и второ четене и да приеме до 31 декември този закон, за да може той да бъде обнародван и да влезе в сила от 1 януари, за да не поставяме под риск цялата държава", добави още Василев.
Той обърна внимание още, че данъците няма как да се налагат със задна дата. ОЩЕ: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Последиците според Василев
Бившият финансов министър предупреди, че при липса на удължителен закон, няма нужда да се чака анализът на Министерство на финансите.
"Директно са ясни основните последствия, които следват. Първото е, че няма правно основание за събиране на здравни вноски. Това са 30 млн. лв. на ден, загубен приход за хазната. Второто е, няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса. Нито ще могат да се събират парите за компенсации, нито ще могат да се раздават, защото няма да има правно основание. Това означава, че бизнесът ще трябва да плаща борсови цени без таван. Всички знаем това какво означава за инфлацията в страната. Трето, няма минимална пенсия. Максималната пенсия ще падне от 3400 лв. до 2250 лв., както е в основното законодателство. Изплащането на 7 януари ще бъде поставено под риск, тъй като НОИ няма правно основание", предупреди Василев.
Той уточни, че няма да има максимален осигуретелен доход, ваучери за храна, обезщетение за безработица, семейни помощи, майчински през втората година и данъчното облекчение за деца ще падне от 600 лв. на 20 лв. на дете за година. ОЩЕ: Борисов настоя финансовият министър да даде истинските числа на бюджета (ВИДЕО)