С приемането на еврото, България за втори път в своята история ще участва в това да контролира, да използва и да работи в една световно призната валута. Това заяви финансовият министър в оставка Асен Василев на брифинг в Министерския съвет (МС) във връзка с посещението на председателя на Еврогрупата Паскал Донахю днес.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Кога е бил първият път?
Василев обясни, че първия път, когато това се е случвало в българската история, е по времето на Иван Асен Втори, когато Папа Инокентий Трети през 1230 г. ни дава право да сечем римски монети с нашия лик. Финансовият министър коментира, че след това е имало кратки периоди, когато сме се опитвали сами да си управляваме валутата, завършващи обаче с хиперинфлация.
Още: Председателят на Еврогрупата каза в София ще приемем ли еврото през 2025 г.
Стабилността, която имаме в момента с валутния борд, който е свързан с еврото, даде изключителни ползи за българската икономика, подчерта министърът. Последните 27 години икономиката ни се развива стабилно, каза той. Много по-добре ще бъде, когато участваме и във вземането на решения и управлението на тази устойчива световна валута, изтъкна той.
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
Миналата година завършихме с дефицит от 2,2 на сто. Тази година е предвидено също да сме в Маастрихтските критерии. Независимо какво законодателство приема парламентът, то няма да се отрази на разходите тази година, може да се отрази евентуално на разходите догодина, но това ще го гледаме, когато правим бюджета за тогава, отговори Василев на журналистически въпрос за извънбюджетните харчове. По думите му България е покрила необходимите критерии за еврозоната, като остава единствено този за инфлацията. Януари и февруари сме под референтната стойност, т.е. въпрос на време е това, като се спази, да падне средногодишната инфлация, обясни министърът в оставка.
Паскал Донахю е един от най-големите поддръжници на това България да влезе в еврозоната бързо, отбеляза финансовият министър. Работим изключително добре с него и с Европейската комисия и Европейската централна банка, така че всъщност тази стратегическа цел да бъде изпълнена през 2025 г., каза също Василев.
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
Кристалина Георгиева коментира шансовете на България да приеме еврото от 1 януари
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента