Една пета от гражданите на Израел са араби. Те се чувстват граждани втора категория, които са подложени на нещо като „расово разделение”. Но понякога и те самите допринасят за това разделение.
„Лахава” е една от многобройните организации в Израел, които отправят към арабските граждани на страната посланието, че са нежелани. Феновете на футболния клуб „Бейтар” бодро припяват рефрена „Смърт на арабите”, когато техният отбор играе срещу арабския клуб от Сахнин. Аида Тума-Слиман, която е депутатка в Кнесета от „Антиционистката листа” твърди, че подобни идеи са популярни включително и сред някои правителствени кръгове. Очевидно тя намеква за изявлението на премиера Нетаняху, който в деня на изборите предупреди, че към избирателните бюра можели да се втурнат „арабски орди”. По-късно той се извини за тази формулировка.
Според изследване на неправителствената организация „Коалиция срещу расизма”, расистките нагласи в Израел са нараснали през последните две години. Омразата е насочена главно срещу израелските граждани от арабски произход, но също така срещу африкански бежанци или срещу евреи от Етиопия. Две трети от анкетираните смятат, че социалните мрежи особено допринасят за радикализацията.
"Само еврейски ръце могат да пипат бебето ми"
Един призив, разпространен наскоро по Туитър, потвърди това усещане. Безаел Смотрих, депутат от Партията на заселниците, предложи израелските майки да бъдат отделяни от арабските в родилните отделения на болниците. Той обясни, че съпругата му не желаела в родилното отделение да става неволна свидетелка на традиционните шумни арабски празненства след раждането на дете. Пред една телевизия жена му раказа как веднъж изгонила арабски акушер и добави: „Моето бебе могат да пипат само еврейски ръце.”
Министерството на здравеопазването официално забранява расовото деление в болниците, но много частни клиники с радост изпълняват „специални желания” на своите пациенти. Тума-Слиман твърди, че расовото разделение в родилните отделения вече е всекидневие, което се потвърждава и от директорите на няколко болници. Те обаче уточняват, че много често за това настояват и арабски родилки.
Социологът Сами Смуха също смята, че тенденцията съществува и в двете групи от населението. Той припомня, че сред израелските араби също нараства ролята на религията, а съответно - и радикализацията. Той казва, че се увеличава и усещането за заплаха, което взаимно изпитват евреите и арабите.
Граждани втора категория
Университетският преподавател Мохамад Амара добавя, че евреите и арабите все по-често избягват да се събират заедно на публични места. Според него арабите вече имат не само чувството, че са граждани втора категория, но и че ги гледат като врагове. Всеки пети гражданин на Израел е арабин, но в израелските медии почти не се появяват арабски автори, репортери, коментатори, телевизионни водещи. А сред събеседниците в предаванията на радиото и телевизията едва 2% са араби, констатират израелски правозащитници.
Депутатката Тума-Слима е обнадеждена единствено от факта, че редица малки еврейски групи се разбуждат и осъзнават, че омразата срещу арабите бързо ще се пренесе върху евреите с ориенталски корени, върху руските евреи, нерелигиозните израелски граждани и, в крайна сметка, върху всички, които не споделят крайно десните, националистически политически идеи.
Все пак има и други добри новини. Преди няколко дни ерусалимските медии съобщиха, че в общинския клуб на арабския квартал Беит Ханина се е провела еврейско-арабска вечер, включително и състезание по табла: евреи и араби имали мирен сблъсък над зарчетата и пуловете в рамките на традиционния Ерусалимски турнир по табла.
Източник: Дойче веле