Еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони призова държавите-членки да подкрепят бюджета на блока и плана за възстановяване от коронавируса, след като Унгария и Полша блокираха одобрението.
Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира
„Призовавам страните-членки да покажат силно чувство за отговорност към собствените си граждани и към всички европейци в този решаващ момент и да пренесат този план за възстановяване на предна линия“, каза Джентилони.
От своя страна Валдис Домбровскис заяви, че е необходимо „бързо политическо споразумение“ относно пакета за възстановяване, „за да може да осигури финансова котва в тази буря“, цитира АФП.
Европейските лидери ще се срещнат чрез видеоконференция в четвъртък.
Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че ЕС иска да обвърже финансирането със зачитането на върховенството на закона в държавите-членки, за да принуди страната му да приеме имигранти.
След като Полша също наложи вето, във вторник словенският премиер Янез Янша изрази собствената си подкрепа за този ход.
Германия, която е ротационен председател на ЕС, обеща да работи, за да убеди Будапеща и Варшава да премахнат блокадата, а срещата на върха в четвъртък обещава да бъде напрегната.
Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?
Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)
Лидерите на ЕС преодоляха различията с Европейския парламент относно приоритетите на разходите, проправяйки пътя за одобрение от членовете на ЕП на пакета от трилиони евро и стимулиращ пакет от 750 милиарда евро. Но Унгария, Полша и сега Словения остават непримирими против разрешаването на институциите на ЕС да съдят дали техните правителства спазват европейските демократични норми.
Европейски дипломати твърдят, че не може да става въпрос за мерки като изгонване от Съюза, но признават, че ЕС е изправен пред нова политическа криза, докато втората вълна на пандемията от коронавирус удря икономиката на блока.