В Рязанска област е образувано наказателно дело за "дискредитиране" на руската армия при отстъплението на Русия от Херсон. Жител на Москва е арестуван за това, че е гледал "антивоенни" картинки от телефона си, докато пътувал в метрото. Органи на реда нахлули в два бара и накарали посетителите да пеят патриотични песни, заплашвайки ги с електрошок. Всичко това се случва през последните две седмици и изглежда, че руските силовици още по-жестоко се борят с несъгласните. Юристът Дария Короленко, която е и аналитик от независимия правозащитен проект "ОВД-Инфо" коментира случаите на антивоенните репресии за изданието "Медуза".
В случая с нахлуването на специални полицейски части в бар Underdog е известно, че още през лятото собственикът е публикувал пост с подкрепа за украинска организация, която е помагала на мирни жители с хуманитарна помощ, но после уж се оказало, че помага и на въоръжените сили на Украйна. Тогава руският пропагандист Владимир Соловьов призова барът да бъде затворен. Именно това митично "финансиране на ВСУ" става причина за нахлуването: т.е. за полицията това е било място, в което се събират хора, които подкрепят ВСУ и те трябва да бъдат наказани.
Ден след нахлуването в бара (19 март) е "посетено" и представянето на комиксите на художничката Саша Скочиленко. Там полицаите пребиват един от присъстващите, защото не им харесва цвета на косата му. Той е прекарал 5 денонощия в ареста.
ОЩЕ: Непразнично: Руските жени срещу войната, които са в затвора
Полицаите заплашили Скочиленко с изнасилване и залепили стикери с надпис: "Украйна в състава на Русия". Миналата година Скочиленко разменя етикетите с цени в магазин със стикери с антивоенни послания. Заради действията си тя е заплашена от 10 години затвор.
"Цените" на Саша Скочиленко. Снимка: Медуза.ио
Олеся Кривцова е заплашвана с чук по време на обиск в дома й. 16-годишният Егор Балазейкин е заплашван с побой, изнасилване и изпращане в психиатрична клиника. Всичко това е съпроводено с напълно ненужна, дори за наказателни дела, жестокост и озлобеност на полицаите.
"Престъпните" рисунки на Саша Скочиленко. Снимка: Медуза.ио
От историите на подсъдимите заради "дискредитиране" на армията става ясно, че силовиците използват различни мъчения: ток, вода, заплахи за изнасилване, душене с плик, побой, давене в тоалетна...
Със засилването на пропагандата нараства и агресията на силовиците. Това е свързано и с факта, че въпреки случващото се гражданското общество не се пречупва и това много пречи на властите да прокарват идеята, че всички в Русия подкрепят войната. Следователно то трябва да се потисне.
Вече се преследват не само тези, които активно се изказват срещу войната, но и хората, които не я подкрепят. Колкото повече продължават военните действия, толкова повече руските власти ще искат публично да се подкрепя войната. Някои успяват да напуснат страната преди да бъдат арестувани. Такъв е случаят със студенката Олеся Кривцова, която беше заклеймена от колегите си заради антивоенната си позиция.
Student Olesya Krivtsova, who was denounced by her classmates for her anti-war position, has left #Russia and is in safety. She was facing a prison sentence for criminal charges of "discrediting" the Russian army. pic.twitter.com/IwN824DARF
— NEXTA (@nexta_tv) March 15, 2023
Междувременно се правят опити да бъдат закрити всички съществуващи организации, смятани за "нежелани" или за "чуждестранни агенти".
От началото на 2023 г. е известно за 96 души, преследвани заради антивоенната си позиция. Рядко нараства и броя на ефективните присъди по делата за "дискредитиране" на руската армия: Дима Иванов - 8,5 години; Андрей Балин - 7 години; семейство от Тверска област - 6,5 и 7 години; Мария Пономаренко - 6 години затвор; Дария Полюдова - 9 години затвор.
Има и случаи, в които родители се отказват от децата си, участвали в антивоенни протести.
ОЩЕ: Руснаци се отказаха от сина си, участвал в протести срещу войната
Как войната възроди културата на доносничество в Русия ВИЖТЕ В ТАЗИ СТАТИЯ
*На главната снимка - рисунка на Саша Сколиченко, източник: Медуза.ио