Украинският президент Володимир Зеленски, който пристигна снощи в Анкара на официално посещение, започна двустранни преговори с турския президент Реджеп Тайип Ердоган "за разрешаване на войната в Украйна". По-конкретно той ще обсъди с Ердоган възможните гаранции за сигурност, които Турция може да предостави на Украйна. От турското президентство потвърдиха, че преговорите вече са започнали. Очаква се привечер двамата президенти да дадат пресконференция.
Междувременно в интервю за германския телевизионен канал ARD Зеленски категорично отхвърли идеята за сключване на мирно споразумение без участието на Украйна. "Войната е у нас и ние не можем да бъдем изключени от преговорите", каза той.
Зеленски говори и за личната си роля в преговорите, като отбеляза, че за Русия присъствието му в преговорните процеси е неудобно. Ролята ми като президент ще стане по-малко важна, когато Украйна стане част от ЕС и НАТО и получи гаранции за сигурност, каза той. "Но докато това се случи, ще защитавам страната си", заключи той.
Той заяви и, че Украйна няма да се откаже от част от своята територия "на законно основание".
За пореден път президентът отбеляза, че Европа днес е слаба във военно отношение. Въпреки подобренията през последните години, тя остава с недостатъчни като численост войски, флрот, авиация и дронове.