Новият украински президент Владимир Зеленски възстанови украинското гражданство на бившия грузински лидер Михаил Саакашвили, две години след като той бе лишен от него и беше експулсиран от Украйна, предаде БГНЕС.
Още: 82 000 литра евродизел отидоха в Дунава
Още: Зеленски: Ще преговаряме с руските терористи, когато спрат огъня. И това е огромен компромис
Някогашен областен управител в Украйна, Саакашвили влезе в драматичен конфликт с предшественика на Зеленски Петро Порошенко, обвинявайки го, че Киев не успява да се бори с ендемичната корупция. Саакашвили беше лишен от украинския си паспорт през юли 2017 година, след като беше обвинен, че се участва в заговор, финансиран от съюзници на подкрепения от Кремъл бивш украински президент Виктор Янукович.
През февруари 2018 г. бившият грузински президент беше задържан в киевски ресторант и отлетя за Полша.
Зеленски възстанови гражданството на Саакашвили с указ, публикуван на президентския уебсайт. "Благодаря ви, президент Зеленски! Слава на Украйна!", написа Саакашвили във Facebook.
Още: Момче наръга с нож свои съученици в частна гимназия (ВИДЕА)
Още: Цял град се "напуши", след като полицаи изгориха тонове канабис
През 2018 г. Саакашвили, който живее в Холандия, призова европейските лидери да въведат санкции срещу Порошенко, като го обвини в нарушаване на правата на човека.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Искаше да умре у дома си": Лекар разказа последните мигове на папа Франциск
Още: Греда за сепаратизма: Спират парите за партията на Милорад Додик
Саакашвили е беше президент на бившата съветска република Грузия от 2004 до 2013 година.