Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му се нуждае от гаранции за сигурност от НАТО и повече оръжия, за да се защитава, преди да започне преговори с Русия, предаде АФП. Той направи коментарите си след среща с новия ръководител на дипломацията на ЕС Кая Калас и с ръководителя на Съвета на ЕС Антонио Коща, които посетиха Киев в знак на подкрепа в първия им работен ден.
Още: Зеленски предава окупираната украинска земя за членство в НАТО: Не е така (ОБЗОР - ВИДЕО)
„Поканата към Украйна да се присъедини към НАТО е необходимо нещо за нашето оцеляване“, заяви Зеленски на пресконференция с Коща. Украйна е изправена пред тежка зима, тъй като Русия отприщва опустошителни баражи срещу енергийната ѝ мрежа, а уморените сили на Киев губят позиции на фронтовата линия. Въпроси се въртят и около бъдещата подкрепа на САЩ, след като Доналд Тръмп встъпи в длъжност през януари, като има опасения, че той може да принуди Киев да направи болезнени отстъпки в стремежа си към бързо мирно споразумение, предаде БГНЕС.
Зеленски заяви, че страната му трябва да бъде в „силна позиция“ преди всякакви преговори с Кремъл, като призова за „стъпки напред с НАТО“ и „добър брой“ далекобойни оръжия, за да се защитава. „Едва когато имаме всички тези елементи и сме силни, след това трябва да направим много важната...програма за среща с един или друг от убийците“, заяви украинският лидер, като добави, че ЕС и НАТО трябва да участват във всички преговори.
Още: Зеленски подписа закона за бюджет 2025: Ето колко ще се харчи за отбрана
Коща увери, че Европейският съюз ще окаже на Украйна своята „непоколебима“ подкрепа. „Ние сме с вас още от първия ден на тази агресивна война и можете да разчитате, че ще продължим да ви подкрепяме“, каза той на Зеленски . Новият ръководен екип на Европейския съюз се стреми да покаже, че остава твърдо решен да подкрепи Киев в опасен за Украйна момент, в който тя вече почти 3 години се бори срещу руската инвазия.
Тази седмица руският президент Владимир Путин заплаши да удари правителствените сгради в Киев с новата си ракета „Орешник“, след като САЩ дадоха на Украйна разрешение да изстрелва за първи път ракети с голям обсег АТАСМС по територията на Русия. На 1 декември руски дронове хвърлиха експлозиви върху автобус в южната част на Херсонска област, при което загинаха трима души, съобщиха властите, а руската армия заяви, че е превзела 2 нови села на фронтовата линия в източната част на страната.
На 29 ноември Зеленски изглежда започна да определя позицията си преди евентуални мирни преговори. Той призова НАТО да предложи гарантирана защита на частите от Украйна, контролирани от Киев, за да се „спре горещата фаза на войната“, и намекна, че след това би бил готов да изчака, за да си върне други територии, завзети от Русия. „Ако ще имаме замразен конфликт без никаква силна позиция за Украйна, Путин ще се върне след две, три или пет години“, заяви Зеленски.
Още: "Калибър" с касетъчни боеприпаси и още: Над 90 ракети и близо 100 дрона полетяха към Украйна (ВИДЕО)
По време на пътуването си към Украйна Калас каза пред журналисти, че за Киев „най-силната гаранция за сигурност е членството в НАТО“. „Определено трябва да обсъдим това - ако Украйна реши да тегли чертата някъде, тогава как можем да гарантираме мира, така че Путин да не отиде по-далеч“, каза тя. Дипломатите от НАТО обаче твърдят, че няма изгледи алиансът да предостави скоро членство на Украйна, тъй като редица членове се противопоставят, опасявайки се да не бъдат въвлечени във война с Русия. Зеленски настоява, че Киев не е „заблуден“ относно перспективите си в НАТО и признава, че има дълбоко нежелание от страна на президента на САЩ Джо Байдън, както и на лидери на страни като Унгария.