Официалните резултати от президентските избори в Украйна ще бъдат обявени на 30 април, съобщи заместник-ръководителят на Централната избирателна комисия на страната, предаде БГНЕС.
"Великден за украинците е един от великите празници, затова се притесняваме, че може и да не получим информация от съдебните органи за това, дали няма постъпили искове. Затова можем ориентировъчно да кажем, че ще обявим резултат на 30 април“, заяви Евгений Радченко.
По думите му, предварителните резултати от изборите от електронните протоколи ще станат известни до два-три дни.
Вторият тур на изборите за президент на Украйна се проведе на 21 април. В него се конкурираха действащият държавен глава Петро Порошенко и Владимир Зеленски, който по последни данни на ЦИК води с около 73% при обработени 70% от протоколите. Петро Порошенко вече призна поражението си на изборите, където избирателната активност е около 62%.
След изборите за президент, Украйна трябва да продължи с пълна сила реформите и да реализира договора за асоциирано членство в Европейския съюз, написа в Twitter европейският комисар по политиката на добросъседство и разширение Йоханис Хан. Той поздрави Владимир Зеленски за победата. По думите на еврокомисаря, този мандат е и за освобождаването на държавата от влиянието на олигарсите.
"Процесът на реформи и реализирането на споразумението за асоцииране трябва да продължи с пълна сила, така че украинският народ да може в пълна степен да извлече ползите", написа още Хан. Той обеща, че до последния ден, в който е на поста (бел. ред. - мандатът на Европейската комисия изтича на 31 октомври 2019 година), "ще направи всичко възможно да задържи Украйна на този път".
МВР и ЦИК на Украйна съобщиха, че няма регистрирани съществени нарушения на изборния процес, които могат да повлияят на резултата от гласуването.
А сега накъде?
Комедиен актьор без политически опит спечели убедителна победа в президентските избори в Украйна. Той победи досегашния украински президент Петро Порошенко навсякъде в страната, пише АФП в свой коментар.
Това беше изключителен изход от една кампания, която започна като шега, но се влезе в унисон с избирателите, разочаровани от социалната несправедливост, корупцията и войната с подкрепяните от руснаците сепаратисти в Източна Украйна, която отне живота на около 13 000 души.
Звездата от телевизионния сериал "Слуга на народа" сега ще поеме кормилото на страната със 45-милионно население, която е изправена пред предизвикателствата и беше управлявана от неясни политически платформи.
"Никога няма да ви разочаровам", каза Зеленски на радостните си поддръжници в предизборния си щаб, където беше обсипан с блестящи конфети. "Мога да кажа на всички страни от бившия Съветски съюз:" Погледнете ни! Всичко е възможно! ", заяви той.
Тази забележка беше насочена към съседна Русия, където Владимир Путин е на власт от 20 години, а мнозина проследиха украинските избори с голям интерес.
1. Тест за демокрация
По улиците на столицата Киев някои украинци изразиха предпазлив оптимизъм относно новия си лидер. "Украйна е преминала теста за демокрация", каза 66-годишният пенсионер Микола. "Надявам се, че не елитът, а хората ще живеят по-добре", добави той.
Зеленски взе 87% от гласовете в Източна Украйна и победи Порошенко дори и в западната част на страната, където президентът традиционно се радва на силна подкрепа. 53-годишният Порошенко каза, че резултатите са ясни и достатъчни, за да "се обадя на опонента ми и да го поздравя". Магнат, който направи богатството си от шоколад, той също призова международната общност да помогне за запазването на прозападния курс на Украйна. "Ние осъзнаваме, че Кремъл може да се радва на изборния резултат", каза той.
Посолството на САЩ в Украйна поздрави съперника му в туит, отбелязвайки: "Очакваме с нетърпение да продължим силното партньорство между САЩ и Украйна с новоизбрания президент Зеленски."
Наблюдателите пишат, че новият лидер на Украйна може да се опита да използва статута си на аутсайдер, за да се опита да подобри връзките си с Москва. Кремъл вече заяви, че резултатът от гласуването показа, че украинците искат "промяна". Зеленски каза, че иска да "рестартира" мирните преговори с посредничеството на Запада, които досега не са успели да сложат край на конфликта.
2. Уморен от лъжи
От украинско-говорящите региони в западната част на страната до руско-говорящите територии на разкъсван от война изток, много избиратели казват, че се страхуват от несигурността, но копнеят за промяна.
"Уморихме се от всички лъжи", казва 26-годишната Марта Семенюк, която гласува за Зеленски в Киев.
"Мисля, че просто не може да стане по-лошо и се надявам, че ще изпълни обещанията си," каза Лариса, 18-годишна студентка от пристанищния град Мариупол.
Поддръжниците на Зеленски твърдят, че само едно ново лице може да изчисти политиката на Украйна и да сложи край на сепаратисткия конфликт. Други обаче се съмняват, че шоуменът ще може да се справи с влиятелните олигарси в страната, да преговаря с такива като германския канцлер Ангела Меркел и да се противопостави на Путин.
"Хората се побъркаха. Киното и реалността са две различни неща", заяви в Киев Виктория Оломутска, 39-годишна поддръжница на Порошенко.
Преди вота Порошенко се подиграваше с липсата на политически опит на своя съперник, твърдейки, че не е способен да бъде върховен главнокомандващ, а двамата си размениха серия от обиди по време на кампанията. Но в неделя и двамата показаха уважение един към друг, като Порошенко предложи да тренира политическия новак, а Зеленски каза, че може да потърси съветите му.
Напускащият поста си лидер дойде на власт след прозападното въстание през 2014 г., което свали подкрепяния от Кремъл режим, предизвиквайки анексирането на Крим от страна на Москва. Поддръжниците на Порошенко го хвалят за възстановяване на армията и за осигуряване на независимост от Русия на украинската православна църква. Но мнозина смятат, че управляващият елит на страната е забравил обещанията на революцията.
Зеленски избягваше традиционната кампания и вместо това изпълняваше комедийни концерти и използва социалните медии, за да се хареса на избирателите.
Украинският президент има силни правомощия по отношение на отбраната, сигурността и външната политика, но се нуждае от подкрепата на парламента, за да прокара реформи. Фракцията на Порошенко има най-много места в сегашния законодателен орган, а следващите парламентарни избори се очакват през октомври.