Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зеленски предава окупираната украинска земя за членство в НАТО: Не е така (ОБЗОР - ВИДЕО)

30 ноември 2024, 09:12 часа • 7356 прочитания

Ако Украйна влезе в НАТО, това ще сложи край на горещата фаза на войната – това заяви украинският президент Володимир Зеленски пред Sky News. Само че има важни нюанси.

Още: Украйна атакува масирано с дронове Таганрог, където има руско военно летище (ВИДЕО)

Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)

Какви са те – поканата на НАТО да важи за Украйна в границите ѝ от 1991 година. За момента обаче окупираните от Путинова Русия украински земи може да останат извън тази сметка – и да бъдат върнати на по-късен етап, по пътя на дипломацията.

Още: CNN: Мирният план на Тръмп за Украйна може да зарадва Путин

"Ако искаме да спрем горещата фаза на войната, трябва територията на Украйна, която контролираме, да остане под наш контрол. Трябва да го направим бързо – а след това, окупираната ни от Русия територия може да бъде върната по пътя на дипломацията (около една пета от територията на Украйна)", са цитираните от Sky News думи на Зеленски. Но той добавя и по-важното – никой не е предлагал на Украйна официално да влезе в НАТО.

Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия

Още: Неочаквано: В Курск руснаците имат повече доверие на украинската армия отколкото на руската

При спиране на огъня трябва да има гаранции, че руският диктатор Владимир Путин няма да се върне с армията си в Украйна, подчерта украинският президент, който изрично казва и, че окупираната от Русия украинска територия не може да бъде призната от Киев за руска. Неговото интервю обаче беше интерпретирано от една от най-популярните украински информационни агенции УНИАН в смисъл, че Зеленски е готов да остави окупираните от Русия украински земи в замяна на членство в НАТО: Кулеба: Мирният план на Тръмп ще бъде политическият край на Зеленски

Русия продължава да не иска справедлив мир

Руското външно разузнаване публикува позиция, според която Запада иска да замрази войната в Украйна, за да възстанови боеспособността на украинската армия. По време на примирието западните държави щели да подготвят 100 000 наемници, които да пратят в Украйна, казва ръководената от Сергей Наришкин руска разузнавателна служба.

"Според наша информация германските военни вече си спомнят опита от установяването на окупационен режим в Украйна от нацистите по време на Великата отечествена война. В същото време Бундесверът стигна до извода, че изпълнението на полицейските функции би било невъзможно без "зондеркомандите на украинските националисти". Те ще измислят ново име, но по същество ще бъдат същите наказателни сили на Бандера", се казва в изявлението на СВР.

Предвид курса на ескалация, който поеха САЩ, на дневен ред стои въпросът да възобновим изпитанията на ядрено оръжие. Това каза руският зам.-министър Сергей Рябков, цитиран от ТАСС. "Ситуацията е доста сложна във всички аспекти", добави той.

Още: Ако Зеленски иска пак да е президент на Украйна: Как ще реагира съпругата му? (ВИДЕО)

Още: Албания е пред грипна епидемия

Думите на Рябков ТАСС оправдава с руски преценки, че Вашингтон можело да възобнови пълномащабни ядрени опити. Ако това стане, Русия ще отговори реципрочно, коментира Владимир Ермаков, директор на отдела за неразпространение и контрол на оръжията в руското външно министерство още в началото на 2024 година.

Кадрови промени в украинската военна машина

Снощи стана ясно и, че генерал-майор Михайло Драпатий поема сухопътните сили на Украйна. Драпатий е известен като командир на Втори батальон на 72-ра механизирана бригада на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), когато през 2014 година бригадата навлиза в Мариупол и разбива барикадите на проруските сепаратисти там, за да върне украинския град под украински контрол. Мариупол беше превзет от Русия през пролетта на 2022 година:

Полковник Олег Апостол става заместник на главнокомандващия ВСУ генерал Олександър Сирски – досега той командваше 95-та десантно-щурмова бригада.

Войната в Украйна: Развитие на бойните действия

Вчера Главното разузнавателно управление на Украйна (ГУР) съобщи, че Северна Корея е прехвърлила в помощ на армията на издирвания от Трибунала в Хага руски диктатор Владимир Путин над 100 единици военна техника, включително 170-мм гаубици, 100 балистични ракети KN-23 и 5 000 000 артилерийски снаряда калибър 152-мм. "Ракетите съдържат чужди компоненти, произведени от компании от пет държави - Китай, САЩ, Япония, Великобритания и Швейцария", пише в канала си в Телеграм Андрий Коваленко, ръководител на Центъра за борба с дезинформацията към Съвета за сигурност на Украйна. Коваленко базира твърденията си на изследване на останки от балистични ракети KN-23, използвани срещу цели в Украйна от Руската федерация.

Интензивността на боевете в Украйна отново скочи сериозно, с 35 повече са бойните сблъсъци само за ден. Общо на 29 ноември факт са станали 192 бойни сблъсъка, като според данните на украинския генщаб руснаците са дали 1740 военни жертви (убити, ранени и изчезнали по време на операция), което е четвърто „постижение“ за един ден през цялата война дотук. И отново – за девети пореден ден използваните от руснаците авиационни бомби са под 100 – 61, което е явен знак, че заплахата от обстрели със западни ракети дълбоко в Русия работи: Заплахата от ракетите ATACMS и Storm Shadow върху най-ефективното руско оръжие почва да оказва влияние. Изстреляните снаряди са малко под 4700 т.е. няма особена промяна в това отношение от руска гледна точка, използвани са и 1400 FPV дрона-камикадзе от руската армия в Украйна, става ясно от сутрешната сводка на украинския генщаб.

Най-горещото направление е Кураховското – 46 отбити руски пехотни атаки там. Още 26 руски пехотни атаки има във Времеевското направление, което е спомагателно на Кураховското от юг. 41 са отбитите руски пехотни атаки в Покровското направление, а 20 – в Лиманското. В Курска област също е горещо – 23 отбити руски пехотни атаки там. Няма други направления с двуцифрен брой руски пехотни атаки за 29 ноември.

(КАРТА) Във Времеевското направление има украински данни, че село Роздолно вече е под руски контрол, това се потвърждава и от куп препратки с видеокадри с издигането на руското знаме в центъра на селото, които предоставя американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) в обзора си за деня. Именно за него украински военни анализатори като о.з. полковник Константин Машовец коментираха, че е отправна точка за флангова атака от север срещу Велика Новоселка. Украинският генщаб още отчита боеве в района т.е. че няма пълно украинско отстъпление, както и при Новодаровка и в района към Константинопол. Всъщност боевете вече са за Велика Новослека, ние извършваме контраатаки към Роздолно и Ровнопол – руската армия не само щурмува Велика Новоселка от изток, но и опитва да я обкръжи от север, уточнява украинският телеграм канал "Офицер+", създаден и поддържан от украински лейтенант с позивна Алекс. Популярният руски военнопропаганден телеграм канал "Рибар", създаден и поддържан от бившия говорител на руското военно министерство Михаил Звинчук, също посочва, че Роздолно е превзето:

Луда интензивност на руските атаки в Покровското направление - потвърдено  210 убити и 180 ранени руснаци за деня само в участъка към Петровка до Зора, обобщава "Офицер+", който обаче добавя, че руснаците могат да си позволяват такива загуби в това направление. Според кмера на Покровск Серхий Добряк, най-близката руска позиция до града е на 6 километра, в района на село Жовто.

След като дълго време "Рибар" не коментира ситуацията при Часов Яр, сега публикува по-голям обзор – по украински данни там на 29 ноември е имало 4 руски пехотни атаки. Накратко той звучи така – напредваме систематично, с което всъщност се илюстрира липсата на голям ключов пробив. Само че сега руски части достигнали вече до южните покрайнини на градския парк на Часов Яр, както и до местния огнеупорен завод – обаче руският канал признава, че източното предградие "Нови" още не е под руски контрол и че логистиката за украинските позиции там не е прекъсната т.е. няма сигурен руски плацдарм за атака на центъра на града. А на юг мините до Часов Яр са сива зона, с руски и украински позиции и с боеве, които още не са предопределили краен изход.

В Курска област няма промяна – боевете са предимно в Кореневска и Суджанска община, в северния им край, в селата Плехово, Новоивановка, Дарино, Мартиновка. Защо руснаците нямат особен напредък – поредно ВИДЕО, 18+ (може да се гледа само от регистрирани потребителите на социалната мрежа "Х" и само ако са логнати в профила си, има възрастово ограничение) добре показва, че украинската армия има достатъчно ресурси, за да удържа руския натиск без никакви сериозни пробиви вече втори месец.

Още: Кръвта се лее: Пак рекорд по убити и ранени руски войници в Украйна (ОБЗОР – ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес