Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?

03 януари 2025, 09:00 часа • 3068 прочитания

"Третата година от войната отива към края си. Броят на убитите и ранените, по груби оценки, надхвърля един милион. По всичко изглежда, че Украйна губи. Руската военна машина бавно си проправя път през степите на източна Украйна, превземайки село след село и град след град. Междувременно в далечен Вашингтон непредсказуемият Доналд Тръмп, който не изпитва топли чувства нито към Украйна, нито към нейния президент, се готви да се премести в Белия дом." Така започва статия в BBC на политическия анализатор Пол Адамс, публикувана на 2 януари. 

Изглежда, че наближава повратна точка. Но дали войната наистина ще бъде спряна през 2025 г. и ако е така, как ще се развие този ендшпил (от немски "край на играта" и термин в шахмата, когато повечето фигури на дъската са разменени и силите са намалели - бел.ред.), пита се авторът.

Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем

Мъглата около намеренията на Тръмп

Намеренията на Тръмп и досега остават неясни. Новоизбраният американски президент прави противоречиви изявления, които понякога дават надежда на онези, които се надяват, че той няма да изостави Украйна, а в други случаи заявява, че помощта със сигурност ще бъде съкратена. В същото време украинското ръководство упорито твърди, че не му се оказва натиск от страна на вече оформящия се екип на Тръмп.

Още: Зеленски подписа закон за правото на уволнение на военнослужещи при смърт или изчезване на роднини

Зеленски трупа преднина пред Путин

Украинският президент Володимир Зеленски се опитва да предугади събитията затова без да губи време той поздрави Тръмп веднага след изборите и незабавно изпрати свои представители да преговарят с обкръжението на бъдещия президент. Последва среща и на самия Зеленски с Тръмп, за организацията на която помогна френският президент Еманюел Макрон, който ги покани в Париж на откриването на катедралата Нотр Дам след реставрацията. "Свидетели сме на много умен стратегически ход от страна на президента Зеленски", каза бившият украински външен министър Дмитро Кулеба по време на Съвета за международни отношения на САЩ през декември.

И тъй като Кремъл не изглежда готов да прави такива жестове (дори имаше големи спекулации преди нова година /26-28 декември/ за водена от Николай Патрушев малка делегация, летяла до САЩ и отхвърлила първите предложения на Тръмп за мир с искане Путинова Русия да получи всичко, каквото иска от Украйна), Киев се опитва да се възползва от ситуацията и да натрупа преднина, се посочва в статията.

Още: Украйна обяви кой е бил най-големият финансов донор на страната през 2024 г.

Украинците ласкаят егото на Тръмп

"Тръмп не обяснява как ще действа, а украинците се опитват да му внушат идеи, които след това той да представи като свои. Те умеят да работят с егото му", смята Орися Луцевич, ръководител на Украинския форум към британския Chatham House – Кралския институт за международни отношения, цитира я авторът на статията.

Тръмп е известен с нюха си на бизнесмен и стремежа да плаща колкото се може по-малко за сигурността на Европа, а това е един от начините, които Зеленски използва, за да направи Украйна по-привлекателна като потенциален партньор в очите на новия американски президент.

В своя "План за победа" Зеленски предложи след войната калената в битки украинска армия да замени американските войски в Европа. Освен това той предложи на западните съюзници да разработват съвместно с Украйна стратегическите ресурси на страната, включително уран, графит и литий. Той заяви, че Запада може да избере - или тези ресурси ще бъдат завладени от Русия и ще отидат за нейното укрепване, или ще бъдат използвани "от Украйна и демократичния свят".

Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем

НАТО или миротворци?

Президентът Зеленски вече заяви, че ако НАТО се съгласи да приеме за членка Украйна в нейните международно признати граници, тогава той ще бъде готов да се съгласи на първо време това членство да се отнася само за територията под контрола на Киев. Това ще сложи край на "горещата фаза" на войната, заяви той пред Sky News през ноември.

Но ако вариантът с НАТО не проработи, какво остава тогава? На Украйна са необходими гаранции за сигурност, подобни на принципа на колективната отбрана, заложен в член 5 от Устава на Алианса, така че да се предотврати бъдещо ново нападение на Русия. Вариант е разполагането на мироопазващи сили (Макрон бе първият, който отправи такова предложение през февруари 2024 г.) или включването на Съвместните експедиционни сили, които под ръководството на Великобритания сформираха осемте северни и балтийски страни заедно с Нидерландия. Но вероятно, за да бъдат тези гаранции за сигурност достатъчни, необходимо условие ще бъде в тези сили да участва САЩ.

Така смята и съветникът на Зеленски Михайло Подоляк - той е убеден, че без реална заплаха от военна намеса от страна на съюзниците на Украйна, всички документи с устни гаранции ще се окажат просто безсмислена купчина хартия, както стана с Будапещенския меморандум и Минските споразумения. "Русия трябва да е наясно, че веднага щом започне нова агресия, ще получи значителни удари в отговор", казва Подоляк.

Още: Украйна е поръчала огромен брой дронове с оптични кабели от Китай: Страх сред руските пропагандатори

Зеленски: Дори на Нова година Русия е единствено загрижена как да ни нарани

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес