В дебата за европейската бежанска политика фракционният лидер на партията на "Зелените" в Европейския парламент - Ска Келер, призова мигрантите да бъдат настанени на по-големи групи в държавите от Източна Европа с цел улесняване на интеграцията им, пише германското издание Focus.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
В интервю за вестник Neue Osnabrücker Zeitung Келер предложи да изпрати "цяло сирийско село" например в Латвия.
"Идеята със сирийското село е възможност, която може да бъде използвана. Например в ситуации, при които бежанците не искат да отидат в страна, където няма други търсещи убежище“, коментира германският политик.
Доказано е, че мигрантите се насочват към страните, в които вече има техни сънародници. Това улеснява приобщаването и интеграцията им, обясни Келер.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Тезата на германския евродепутат е , че опцията трябва да бъде обсъдена, въпреки съпротивата на страните от Източна Европа, и ако е необходимо – тези държави дори трябва да бъдат принудени да приемат идеята.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
"Отказът от прием на бежанци нарушава правото на ЕС", припомни фракционният лидер на „Зелените“, предаде Агенция "Фокус". Тази позиция на Келер не е изненада, тъй като по време на дебат по темата в Европейския парламент на 16 май тази година лидерът на "Зелените" подчерта, че приемането на бежанци "не е въпрос на възможности, а на политическа воля и желание. Говорим за хора, които бягат от война и търсят защита, както и за деца, които са сами, но са оставяни в лагери за мигранти в продължение на месеци", коментира тогава Келер.
Неотдавна Европейската комисия стартира наказателни процедури срещу Чехия, Унгария и Полша заради решението на правителствата им да не приемат бежанци по квотната система за разпределяне, която беше приета с квалифицирано мнозинство от Европейския съвет през септември 2015 година, включително с гласа на Полша. Разпределението на бежанците ще бъде предмет на обсъждане и на предстоящата среща на върха на ЕС, която ще се проведе по-късно тази седмица.