Норвежките политици се развълнували: заводът, който прави турбини за техен шпионски кораб, може да попадне в руски ръце. Това пише в изданието NRK журналистът Шур Микал под заглавие "Обвиняват министъра на отбраната, че твърде леко е поел риска за сигурността на руската придобивка".
Още: Сръбските студенти казаха докога ще продължи блокадата
Още: Заради двойното убийство: Германската полиция засили мерките за сигурност
На 4 февруари в пощенската кутия на норвежкия премиер Ерна Сулберг пристигнало следното съобщение: „Двигателите на кораба, който Вие кръстихте, е построен и обслужван от завод Bergen Engines… Новите собственици, доколкото мога да преценя, спадат към обкръжението на руския президент. Считам, че трябва да се провери, за да се убедим, че продажбата няма да се отрази на сигурността на кралството". Предупреждение получил и вестник Tidende.
Това се случило същия ден, в който станало известно за продажбата на Bergen Engines на руски инвеститори от компанията TMH International, най-големият руски производител на влакове. Бергенският турбинен завод правел двигатели за главния норвежки шпионски кораб „Марята” (Marjata) и се занимава с неговото техническо обслужване.
Корабът е високо технологичен, принадлежи на националната разузнавателна служба и следи за руската активност в Баренцево море. Перспективата за продажбата на Bergen Engines застави много депутати от парламента да се замислят за сигурността на Норвегия.
Още: Историята се повтаря - германските танкове в Украйна се провалят
Още: Зеленски: Дори на Великден Русия използва тежко въоръжение, отговаряме симетрично
Освен турбини за „Марята”, компанията Bergen Engines произвежда и двигатели за много кораби за бреговата охрана и е поела техническото им обслужване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Светият отец даде благословии от папамобила и призова за мир в Украйна (СНИМКИ)
Още: Хиляди незаконни фойерверки и пиратки конфискуваха в Гърция
От Министерството на търговията и промишлеността заявили, че продажбата на завода се разглежда като сделка между търговски партньори.
Секретарят на министерството Ларс Андреас Лунде заявил, че в съдбата на сделката министерството „не трябва и няма да се намесва”.
„Аз не съм уверена, че има точен план за действие. Изявлението на министерството на търговията никак не е обнадеждаващо” – коментира представителката на парламента Джет Кристенсен. Според нея в ситуацията трябва да се включи министерството на отбраната.
Още: Бременна ревнивка преби предполагаема съперница (ВИДЕО)
Още: Заради Украйна: ЕС обмисля да лиши Унгария от право на глас
„Ние ще извършим необходимата оценка на ситуацията” – обещава министърът на отбраната Франк Баке-Йенсен. Той счита, че нещата трябва да се решат в съответствие със закона за сигурността.
„Трябва да се доберем до същността. Заводът прави и ремонтира двигатели за въоръжените сили. А него го купува най-голямата железопътна компания на Русия” – казва Джет Кристенсен.
Справката показва, че от 1946 г. компанията Bergen Engines е доставила над 7 хиляди турбини по цял свят, от тях около 4 хиляди все още са в експлоатация. Щатът на компанията е 950 служители, от които 670 са в Берген.
Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ