Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо случаи на полицейско насилие остават скрити-покрити

19 май 2023, 20:47 часа • 1518 прочитания

Прекомерното полицейско насилие е тема, която рядко се подлага на задълбочен анализ в Германия. Това показва проучване на Университета „Йохан Волфганг Гьоте" във Франкфурт на Майн. Изследователски екип е интервюирал над 3300 жертви на насилие, освен това полицаи, съдии и служители в центрове за консултиране на жертви.

Разгледани са различни случаи на неоправдано полицейско насилие, особено по време на масови събития като демонстрации и футболни мачове. При конфликтни ситуации и проверки на самоличността също се е стигало до прекомерна сила, споделят интервюирани.

Наранявания и психически травми

Млади мъже най-често подават жалби за понесено полицейско насилие. Деветнадесет процента от засегнатите са съобщили за сериозни физически наранявания, също и за нанесени психически травми. Сред посочените последствия от насилието са изброени също трайно чувство на гняв и страх от полицията, избягване на определени ситуации или места, както и загуба на доверие във върховенството на закона.

Сред факторите, играещи роля за прекомерната употреба на насилие от страна на полицията, са грешки в комуникацията, стрес, прекомерни изисквания и дискриминационно поведение от страна на служителите.

Изследването показва, че незаконните прояви на насилие от страна на полицията рядко стигат до съда. Жертвите често нямат възможност да идентифицират конкретния служител, който е виновен или да набавят нужните доказателства. Роля играе и страхът от евентуални репресии. Освен това има адвокати, които редовно съветват клиентите си да не подават жалби. И жертви, и полицейски служители са споделили, че в участъците понякога отказват да регистрират обвинения срещу полицаи.

Затова голяма част от неправомерните прояви на насилие от силите на реда остават недокументирани. Едва 14% от анкетираните са заявили, че по техния случай е било образувано следствие.

Трудните наказателни производства срещу полицаи

Прокуратурата прекратява над 90% от наказателните производства, касаещи подозрения за незаконно полицейско насилие. А до обвинения се стига в едва около 2% от случаите.

Авторът на проучването и професор по криминология Тобиас Зингелнщайн критикува факта, че законите не указват изрично каква „степен на физическо насилие" имат право да проявяват полицейските служители. Липсата на такава дефиниция, според него, дава възможност на отделните федерални провинции да тълкуват това понятие по различен начин.

Статистически пропуски?

В някои държави по света съществува прозрачна статистика за това колко често и под каква форма полицията е използвала насилие. Както и колко често се стига до смъртни случаи по време на полицейски операции. В Германия обаче статистиката не предлага надеждна информация в това отношение, коментира Зингелнщайн. Една солидна база данни "би била важна първа стъпка", посочва още той.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес