Около 9000 чуждестранни медицински сестри годишно напускат Обединеното кралство, за да работят в чужбина. Това се случва на фона на и без това недостигащия персонал в националното здравеопазване, предава БНР.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
По-добре платени работни места
Увеличаването на броя на медицинските сестри от страни извън ЕС, които напускат Обединеното кралство за по-добре платени работни места в чужбина, предизвика опасения, че Великобритания все повече се превръща в неподходящо място за техните кариери. Само за една година 12 400 медицински сестри са напуснали Острова.
Още: Медицински сестри в училища и детски градини излизат на протест
Накъде се насочват напускащите?
Седем от десет от напусналите миналата година са получили техните квалификации някъде извън Обединеното кралство или ЕС, показва статистиката. Най-често става дума за Индия и Филипините. Повечето от тях са работили във Великобритания до три години. Основна част от напускащите се насочват към САЩ, Нова Зеландия или Австралия, където медсестрите са платени по-добре, понякога почти двойно. Здравни експерти изразиха своята тревога, подкрепена и данните, че националното здравеопазване има проблеми със запълването на 40 000 свободни работни места за медицински сестри и силно разчита на идващите от чужбина.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Ан Мари Рафърти от Кралския колеж в Лондон каза, че Великобритания вече не се приема като страна с висок, а среден доход, по отношение на заплащането и често е просто междинен пункт по пътя за Америка.
Още: Отвориха над 2 000 работни места за медицински сестри в Гърция
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)