Полският премиер Доналд Туск заяви, че иска да създаде полицейска мисия в Балтийско море за защита на инфраструктурата. Изявлението му дойде, след като миналата седмица бяха прекъснати два телекомуникационни кабела в Балтийско море.
Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?
Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани
Участъци от два телекомуникационни кабела бяха прерязани на 17 и 18 ноември в шведските териториални води на Балтийско море, предаде АФП.
Шведската и финландската полиция започнаха разследвания, а европейски служители заявиха, че подозират саботаж, свързан с нахлуването на Русия в Украйна.
Още: Франция е в грипна епидемия
Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин
„Споделяме оценката на ситуацията в областта на сигурността, включително загрижеността за критичната инфраструктура и стратегическите ресурси по Балтийско море“, заяви Туск на пресконференция заедно с колегите си от Дания, Естония, Финландия, Латвия, Норвегия и Швеция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
„Нуждаем се от нови инструменти и амбициозни средства за противодействие на заплахите. Ето защо днес предлагам да създадем полицейска мисия в Балтийско море“, каза полският премиер.
Подозренията са насочени към китайски кораб - Yi Peng 3 - който според сайтовете за проследяване на кораби е преминал над кабелите по времето, когато те са били прекъснати, въпреки че нищо не показва, че е замесен в инцидентите.
От 19 ноември Yi Peng 3 е на котва в пролива Категат между Швеция и Дания.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
Още: „Нещата се ускоряват“: Полша свиква най-важните преговори за Украйна
Министерството на външните работи на Китай отрича да носи каквато и да е отговорност по въпроса.
Миналата седмица датските военноморски сили заявиха, че наблюдават кораба, който се намира в международни води. През уикенда към него се присъедини и шведската брегова охрана.
Wall Street Journal съобщи, че според източници разследващите подозират, че корабът е влачил котвата си по морското дъно в продължение на повече от 100 мили, за да пререже умишлено кабелите.
В сряда Литва обяви, че ще създаде съвместен разследващ екип с Швеция и Финландия, координиран от Евроюст - агенцията на ЕС за съдебно сътрудничество - за проучване на повредата на кабелите, предаде БГНЕС.