Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради недостига на лекарства: ЕС готви промени в законодателството

19 януари 2023, 10:03 часа • 1315 прочитания

Европейският съюз работи по промени в законодателството на ЕС за фармацевтичните продукти. Причината е кризата с недостига на лекарства в целия блок, включително в България.

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес обяви в Twitter, че се работи по три важни приоритета - укрепване на здравните системи, наблюдение на разпространението на вирусите и увеличаване на производството на жизненоважни лекарства. Предложените промени ще включват по-строги задължения за доставка на медикаменти и по-ранни уведомления за недостиг.

"Респираторните инфекции и съобщенията за недостиг на лекарства се увеличават. За да се справим с тези предизвикателства, ние работим с държавите членки и индустрията", каза Кириакидес.

По време на сесия на Европейския парламент тя заяви, че недостигът на антибиотици е нарастващ проблем за много европейски страни. Допълни, че предложението на Европейската комисия за преразглеждане на фармацевтичното законодателство е планирано за март, предаде БГНЕС. "Нашата цел е и остава да осигурим достъп до лекарства за всички нуждаещи се пациенти и да избегнем смущения на пазара на лекарства в ЕС“, каза Кириакидес.

Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км

Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)

Недостиг на антибиотици е отчетен в 26 европейски страни, съобщи Европейската агенция по лекарствата. Необичайно ранният скок на респираторните инфекции в Европа тази зима и недостатъчният производствен капацитет са основните причини за недостига, според Кириакидес.

Експертите казват, че недостигът на основни генерични лекарства като антибиотици вероятно ще се появи отново в Европа поради проблеми в сектора като постепенната миграция на генеричното производство към Азия.

Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Кириакидес каза, че ЕС използва всички регулаторни възможности и разговаря с компаниите за увеличаване на производството и смекчаване на недостига. Тя добави, че Здравният орган за готовност и реагиране при извънредни ситуации (HERA) - кризисен орган на ЕС, създаден по време на пандемията от COVID-19 - може да доставя лекарства и медицински консумативи от името на държавите членки за справяне с недостига.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес