Напрежението между Франция и Алжир ескалира днес, след като Париж съобщи, че алжирските власти са решили да изгонят дванадесет френски държавни служители и са заплашили с репресии, ако те останат в Алжир. "Алжир поиска тези лица да напуснат територията му", заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро и добави, че решението е в отговор на ареста на трима алжирски граждани във Франция. Няколко от дванадесетте души са служители на Министерството на вътрешните работи на Франция, поясниха дипломатически източници пред Франс прес. Още: Алжир гони незабавно 12 френски дипломати. Париж: Откажете се, ще има лоши последствия
В петък трима мъже, един от които служител в едно от алжирските консулства във Франция, бяха обвинени от Париж в произволен арест, отвличане и незаконно задържане в рамките на терористични дейности, съобщи Националната антитерористичната прокуратура на Франция.
Във връзка с този случай, който се отнася за опонента на алжирския режим в изгнание Амир Бухорс – инфлуенсър, известен с прякора си Амир Де Зет – тримата мъже са преследвани и за престъпно терористично сдружаване. Те остават в предварителния арест, пише БТА.
"Овехтели и абсурдни аргументи"
В събота Министерството на външните работи на Алжир осъди "овехтелите и абсурдни аргументи" на френското Вътрешно министерство и порица "недопустимата съдебна конспирация", основана "единствено на факта, че мобилният телефон на обвиняемия консулски служител е бил свързан с домашния адрес на фанатика Амир Бухорс". Още: Три държави изтеглят посланиците си от Алжир
"Това ново недопустимо и неописуемо развитие ще причини големи щети на алжирско-френските отношения", предупреди министерството.
Инфлуенсърът живее във Франция от 2016 г.
Алжирският инфлуенсър, който живее във Франция от 2016 г., получи политическо убежище там през 2023 г. Страната му поиска той да бъде изправен пред съда.
Срещу него Алжир издаде цели девет международни заповеди за арест, като го обвини в измама и терористични престъпления. През 2022 г. френското правосъдие отказа екстрадирането му.Още: Френският посланик в Москва привикан на килимчето, след като задържаха рускиня във Франция
Има над един милион последователи в "ТикТок"
41-годишният Амир Де Зет е следван от над един милион последователи в социалната мрежа "ТикТок", беше жертва на "две сериозни нападения – едното през 2022 г. и другото – вечерта на 29 април 2024 г." – деня на неговото отвличане от южните предградия на Париж, преди да бъде освободен на следващия ден, припомни адвокатът му Ерик Плувие.
Жан-Ноел Баро днес поиска от алжирските власти да "се откажат от това експулсиране (на френски служители), което не е свързано с текущото съдебно производство", а е в знак на отмъщение. "Ако решението за връщане на нашите служители остане, ние няма да имаме друг избор, освен да отговорим незабавно", предупреди той. Още: "Открадна личната ми история": Съдят носителя на награда "Гонкур" за 2024 г.
Десетилетия на дипломатически сътресения
Напрежението между Алжир и Франция от последните няколко дни контрастира с декларираното напоследък желание за съживяване на двустранните им отношения, които бяха възпрепятствани от трудностите за изграждане на трайни мирни връзки. От десетилетия техните отношения обаче са белязани от дипломатически сътресения.
В началото на април френският външен министър проведе разговори с колегата си Ахмед Атаф и с алжирския президент Абделмаджид Тебун, като изрази желанието на Франция за "обърне страницата на сегашното напрежение с Алжир".
Малко по-рано френският президент Еманюел Макрон и Абделмаджид Тебун делегираха на външните си министри да сложат край на кризата, която продължи осем месеца и доведе двете страни близо до дипломатически срив.
Кризата започна в края на юли 2024 г., когато френският президент подкрепи плана за автономия на Западна Сахара под марокански суверенитет, за която в продължение на 50 години претендираше и движението за независимост "Полисарио", подкрепяно от Алжир. Алжир тогава незабавно изтегли посланика си от Париж. Още: Откриха осем големи находища на природен газ в Алжир
След това напрежението се засили от поредица конфликтни въпроси, включително въпроса с миграцията и ареста на френско-алжирския писател Буалем Сансал.