Поради тежката ситуация с коронавируса, вицепремиерът на Русия Татяна Голикова във вторник предложи да се въведат неработни дни в Русия от 30 октомври до 7 ноември. В понеделник страната регистрира максимум на новозаразени с COVID-19, а вчера, 19 октомври, рекордна дневна смъртност.
Въпросът за неработните дни ще бъде решен днес с президента Владимир Путин, но все още не се планира специално обръщение от страна на държавния глава към руснаците. В Москва вече бяха обявени нови ограничения заради коронавируса, съобщи Би Би Си.
Правителството се обръща към президента с идеята за въвеждане на неработни дни в цялата Руска федерация от 30 октомври 2021 г. до 7 ноември 2021 г., каза Голикова на заседание на координационния съвет за борба с коронавируса.
Регионите, в които ситуацията с COVID-19 е най-трудна, могат да обявят неработни дни, считано от събота, 23 октомври, добави вицепремиерът.
Също така, според Голикова, след 7 ноември правителството предлага на регионите да въведат QR кодове за влизане в предприятия и организации, които ще бъдат затворени през неработната седмица, както и да прехвърлят неваксинирани работници над 60 години в дистанционен режим за месец. Също така се препоръчва на неработещите и неваксинираните пенсионери да излизат навън само при крайна необходимост.
Голикова беше подкрепена от премиера Михаил Мишустин, който я помоли да докладва за "всички предложения" в сряда на срещата с Путин. Руският президент обяви през пролетта миналата година за първи път една седмица неработни дни поради пандемията, но това в крайна сметка продължи повече от месец.
Същевременно кметът на Москва Сергей Собянин обяви нови ограничения за COVID, без да изчака срещата на правителството с Путин.
Първо, от 25 октомври до 25 февруари московчани на възраст над 60 години, които не са били ваксинирани срещу COVID-19 и хора, страдащи от хронични заболявания, трябва отново да спазват домашен режим. В същото време разходките не са ограничени, транспортните карти няма да бъдат блокирани - по този начин забраната за напускане на къщата има по-скоро препоръчителен характер.
За същия период работодателите, както беше в началото на пандемията, са длъжни да прехвърлят поне 30% от служителите в онлайн режим на работа. Изискването за преминаване към работа от разстояние не важи за ваксинирани и преболедували вируса работници, както и за лекари, служители на предприятия от отбранителната промишленост и др.
Изискванията за задължителна ваксинация на работниците в сектора на услугите се увеличават - от 60%, както беше през лятото, на 80%.