Западните дипломати и все повече чиновници в Украйна стигат до идеята, че компромисът за края на руско-украинската война може да бъде схемата "територия в замяна на членство в НАТО", пише Financial Times.
Още: Главчев: Ще подпиша споразумението с Украйна, ако събере мнозинство в Народното събрание
Още: Фондацията на ПЕС се ангажира да подкрепи идейната дискусия и подготовката на кадри на БСП
Гаранцията за сигурност
При такъв подход дефакто, но не и деюре Москва ще запази контрола си над териториите, които тя сега окупира, а Киев ще получи членство в НАТО и гаранции за сигурност от Алианса.
Още: Завръщане: Приключи мандатът на руския посланик в САЩ
Не ги признава
Изданието подчертава, че това не означава, че властите на Украйна и техните западни съюзници признават суверенитета на Русия над териториите, които тя окупира от 2014 г.
Още: Нова украинска атака със западни ракети в Русия (ВИДЕО)
Още: Полупремиер, полукмет: Кошмарният старт на новия френски министър-председател Франсоа Байру
Мълчаливо съгласие
"Предполага се мълчаливо съгласие с това, че тези земи трябва да бъдат върнати по дипломатичен път в бъдеще. Но дори това остава чувствителен въпрос за украинците, особено, когато се поднася като основа за компромис с Москва", пише още Financial Times.
Още: Атака с дронове и пожар в района на Висшето военно училище в Московска област (ВИДЕО)
Още: Влакова катастрофа в Русия: Пътнически влак се блъсна в товарен (ВИДЕО)
Още: Не сте достойни да сте чехи: Идват огромни пречки пред руснаците да вземат чешко гражданство
Членството в НАТО
Що се отнася до членството на Украйна в НАТО, то може да бъде осъществено по т. нар. "западногермански" модел - т.е. гаранциите за сигурност ще се прилагат само на териториите, които Киев контролира. Същият беше и моделът в годините на Студената война - член на НАТО беше ФРГ, но не и ГДР.
План за победа
В края на септември Володимир Зеленски представи във Вашингтон "план на победа" над Украйна във войната, който "не е впечатлил" Белия дом. По информация на Financial Times една от точките на "плана за победа" е включвала членството на Украйна в НАТО. Тази идея може да прокара Джо Байдън до края на президентските си пълномощия през януари 2025 г., смята изданието. Висопоставен украински чиновник е заявил пред Financial Times, че планът на Зеленски измества целите на Украйна във войната от пълното освобождаване на територията към пробив на бойните действия в полза на украинската армия, за да привлече Русия на масата на преговорите.
Още: Арестуваха четирима журналисти - наркодилъри в Албания
Още: "Дайте ни лицензи!": Зеленски поиска Украйна да може да произвежда сама западни оръжия
Аналогичен призив
По-рано сп. The Economist също излезе с аналогичен призив да се поставят реални цели във войната и да се "промени курсът" - Украйна да се приеме по ускорена процедура в НАТО, а Киев, от своя страна, в настоящия етап да се откаже от плановете да отвоюва всички, окупирани от Русия територии.
Отговорът на Зеленски
Източник от офиса на Зеленски отрича Украйна да обсъжда формулата "НАТО в замяна на територии", твърдят "Страна" и "РБК-Украйна".
Още: Генералният секретар на НАТО до вчера не крие: Поддържах връзки с КГБ
"Това са бълнувания. Изобщо няма такъв разговор. Никой на Запад официално и явно не е предлагал на Украйна такива гаранции за сигурност, които да не допуснат разширяването или повторението на войната. Освен това ние не търгуваме със суверенитета и териториите", коментира неназован източник събеседник на журналистите, предаде Медуза.ио.
Надежден мир
Във вечерното си изявление Володимир Зеленски заяви, че властите работят над гаранциите за надежден мир и продължителна сигурност за Украйна, както е предвидено във "формулата за мира". "Това е възможно единствено въз основа на международното право и без каквато и да било търговия със суверенитета или търговия с територии", категоричен е Зеленски.
Лавров: Русия може да се споразумее с Грузия за окупираните региони